Wyniki tych badań mogą być cenną wskazówką dla osób lubiących imprezować. Okazuje się, że na objawy kaca wpływa nie tylko jakość i ilość wypitego alkoholu, ale również liczba wypalonych papierosów - informuje serwis naukowy BBC News, powołujący się na publikację w "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Reklama

Aby dojść do tych wniosków, naukowcy zaprosili do eksperymentu 113 studentów z USA. Poprosili ich o wypełnianie przez osiem tygodni specjalnych dzienniczków, sami zaś nagrywali ich podczas imprez oraz po nich, by zarejestrować wszystkie objawy kaca.

Co ważne, na objawy kaca wpływa nie tylko liczba wypalonych papierosów podczas imprezy, ale również podczas całego dnia. Wynika z tego, że palacze czują się gorzej po wypiciu alkoholu niż osoby stroniące od papierosów. Według naukowców może to być efektem działania nikotyny na układ nerwowy.


Autorzy badań mają nadzieję, że rozpropagowanie ich ustaleń przyczyni się do zmniejszenia liczby wypalonych papierosów przez osoby pijące alkohol lub zmniejszania ilości wypitego alkoholu przez palaczy.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>