Według badania, opublikowanego ostatnio w magazynie medycznym "New England Journal of Medicine", któremu przewodził Michael Thun z amerykańskiego Stowarzyszenia walki z Rakiem, mężczyznom łatwiej rzucić nałóg. A kobiety, jeżeli nawet się zdecydują się rzucić palenie, to nie są konsekwentne w swoim postanowieniu.

Reklama

- Jedną z głównych trudności, jeżeli chodzi o rzucenia palenia u kobiet, jest obawa przed przybraniem na wadze. Zostało dowiedzione, że w krótkim czasie po rzuceniu palenia, kobiety tyją, co najmniej 5 kilogramów. Czasami mniej, jeżeli częściej uprawiają sport - wyznał argentyńskiemu dziennikowi Clarín koordynator badania Micahel Thun. Badacz dodał również, że najlepszą zachętą dla kobiety, jest zewnętrzna motywacja kochanej przez nią osoby, na przykład dziecka, która poprosi ją o zachowanie abstynencji.

Tytoń zwiększa o 25 procent ryzyko zachorowania na choroby serca u kobiet niż u mężczyzn. Poza tym, u palaczek istnieje dwu- a nawet trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na raka krtani. 25 procent więcej palaczek cierpi na osteoporozę, w porównaniu z kobietami, które nie palą.

Efektem wczesnego uzależnienia się od papierosów, jest ciężki oddech, chroniczny kaszel, zmarszczki, żółte zęby i kiepska kondycja. Ale brak papierosa oznacza przybranie w krótkim czasie na wadze co najmniej pięciu kilogramów. Plusy niepalenia to poprawa jakości życia. Tym bardziej, że zdaniem badaczy, kobiety mają większe skłonności do uzależnień.

- Nastolatki zaczynają palić, a palenie traktują jako sposób kontrolowania wagi. Nikotyna przyspiesza metabolizm i tłumi poczucie głodu. W związku z tym palaczka je mniej - wyjaśniła dietetyczka Silvia Rey.

- Wzrost wagi jest nieuniknionym, ale należy pamiętać, że korzyści z rzucenia nałogu są o wiele większe niż przybranie na wadze kilku kilogramów. Byłe palaczki łatwiej oddychają, lepiej odczuwają smaki i zapachy, nie mają poczucia ociężałych nóg i prowadzą aktywniejszy tryb życia - podkreśliła Rey. Kobietom, które rzuciły nałóg, radzi również nie stosować restrykcyjnych diet przez kilka miesięcy po rzuceniu palenia.

Pierwszy krok, jeżeli chodzi o pokonanie nałogu, to świadomość, że jest on o wiele gorszy dla zdrowia niż przybranie na wadze. Nie ma też jednego sposobu na rzucenie palenia. Można stosować środki farmakologiczne, ale niektórzy potrzebują wizyty u psychologa, który odpowiednio ich zmotywuje do tego, aby przestali palić.

Reklama

Według Daniela Buljubasicha, wicedyrektora Latynoamerykańskiego Związku Chorób Serca, dla mężczyzn papieros, to coś, bez czego można się obejść. Natomiast dla kobiet, jest przyjacielem i niezawodnym towarzyszem.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu