Jeśli chcesz pić piwo bez obaw, że następnego dnia będziesz cierpiał z powodu kaca, zacznij od doboru odpowiedniej szklanki. Tak, tak, od kształtu naczynia zależy tempo, w jakim będziesz pił alkohol, czyli także ryzyko upicia się.

Reklama

Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, najbezpieczniejsza jest szklanka o prostych ściankach. Z takiej pijemy wolniej, czyli także mniej. Różnica jest znacząca. Picie ze szklanki prostej w porównaniu z piciem ze szklanki pękatej lub rozszerzającej się u góry jest wolniejsze aż o 60 proc. - informuje serwis naukowy BBC News, powołujący się na publikację w czasopiśmie "PLoS ONE".

Skąd ta pewność? Otóż naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 159 mężczyzn i kobiet. Wolontariuszy poproszono o wypicie alkoholu i zmierzono im czas. Wypicie pół litra piwa z zaokrąglonej szklanki zajęło ochotnikom 7 minut, zaś z prostej szklanki - 11 minut.

Według naukowców trudniej jest ocenić ilość wypitego alkoholu, jeśli szklanka jest np. rozszerzona u góry. W efekcie pijemy szybciej i więcej.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>