Ważne jest to, byś ćwiczył regularnie przynajmniej pięć razy w tygodniu po 30 minut. Wówczas ryzyko raka piersi zmniejsza się o 25 proc., raka jelita grubego o 45 proc., a demencji o 30 proc. Poza tym dzięki takiej aktywności fizycznej spada zagrożenie udarem mózgu o 30 proc., a schorzeń serca o ponad 40 proc.

Reklama

Nie musisz od razu zapisywać się do klubu fitness czy biegać po okolicy, wystarczy, że przestaniesz używać windy, a zaczniesz chodzić po schodach. Dobre efekty daje też taniec, jazda na rowerze, granie w piłkę, czy szybki spacer lub energiczna zabawa z dziećmi. To ważne zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku, które rezygnują z codziennych aktywności.

Jak przekonują eksperci z Academy of Medical Royal Colleges, brak aktywności fizycznej jest jednym z czterech głównych czynników odpowiedzialnych za przedwczesną śmierć; obok palenia papierosów, nadużywania alkoholu i niewłaściwej diety. Osoby, które mają kanapowy styl życia są bardziej zagrożone nadciśnieniem tętniczym, otyłością, depresją, bólami krzyża, chorobami zwyrodnieniowymi stawów i osteoporozą.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>