Depresja jest schorzeniem polegającym na obniżeniu nastroju. Objawia się między innymi poczuciem smutku i przygnębienia, utratą zainteresowań, mniejszą aktywnością, problemami ze snem, spadkiem apetytu oraz dolegliwościami bólowymi. Często towarzyszą jej myśli samobójcze.

Reklama

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest obchodzony po raz trzynasty. Eksperci podkreślają, że współpraca lekarza i pacjenta umożliwia prawidłowe rozpoznanie choroby oraz wspiera skuteczną terapię.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Cierpi na nią 350 milionów mieszkańców globu, czyli około 5 procent całej ludzkiej populacji. Zajmuje czwartą pozycję w grupie największych światowych problemów zdrowotnych i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. WHO prognozuje, że w 2020 roku choroba ta przesunie się na drugie miejsce, zaraz po chorobach układu krążenia.

Zaburzenia depresyjne można skutecznie leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i poprzez psychoterapię. Jednak po pomoc medyczną zgłasza się zaledwie połowa osób cierpiących na to schorzenie. Dlatego tak ważne jest zachęta i wsparcie, które chory otrzymuje w swoim otoczeniu.Według szacunków, liczba osób dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi w Polsce wynosi około półtora miliona osób. Najczęściej są one diagnozowane u 20-40-latków i dotyczą osób w wieku największej aktywności zawodowej.

Reklama

Z danych kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, wynika że w grupie chorych jest dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Od 40 do 80 procent z nich ma myśli samobójcze, od 20 do 60-ciu podejmuje próby samobójcze, a 15 procent skutecznie odbiera sobie życie.

Ogólnopolskie badania potwierdzają, że niemal połowa pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi ma zaburzenia depresyjne. Schorzenie przynosi poważne konsekwencje społeczne. Powoduje między innymi przedwczesną umieralność. Sprawia, że chory ma trudności z radzeniem sobie w pracy, a to sprzyja bezrobociu. Wśród chorych na depresję zaobserwowano też wyższy niż w innych grupach wskaźnik alkoholizmu i pozostałych uzależnień.

Starsi pacjenci cierpiący na depresję częściej, niż ludzie młodsi doznają nawrotu tej choroby - w ciągu 3 lat objawy ponownie pojawiają się u 90 procent chorych.
Przyczyny depresji są złożone i mogą być różne: psycho-społeczne, jak na przykład śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, kryzys finansowy czy somatyczne, jak przewlekła, często nieuleczalna choroba. Zaburzenia depresyjne mogą być również uwarunkowane genetycznie.