Dwie najmodniejsze obecnie metody treningu – aerobowy i przekrojowy – znacząco się od siebie różnią. Warto wiedzieć, która opcja okaże się dla nas odpowiedniejsza.

Zarówno trening aerobowy, jak i przekrojowy, wiążą się rozwojem wszystkich grup mięśni i zrównoważoną pracą nad całym ciałem. Oba też polegają na utrzymywaniu odpowiedniego tempa ćwiczeń, dzięki czemu wysiłek bezpośrednio wpływa na spalanie tłuszczu. Poza tym jednak różnią się od siebie diametralnie i wymagają od ćwiczącego innego nastawienia.

Reklama

Trening aerobowy – powoli do przodu

Jeśli chodzi o spalenie tłuszczu, to trening aerobowy od lat cieszy się największą popularnością. Znany również jako kardio, opiera się głównie na umiarkowanym wysiłku i ćwiczeniach ogólnorozwojowych, takich jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy energiczny marsz. Kluczem do skutecznego chudnięcia jest staranne kontrolowanie tempa ćwiczeń: dla optymalnych wyników, tętno ćwiczącego powinno osiągać 65-75% swoich maksymalnych możliwości. Krótko mówiąc, jeśli przy bieganiu, wymachach czy wspinaczce wciąż możemy swobodnie rozmawiać, to trening przebiega tak, jak powinien.
Dzięki takiemu tempu organizm relatywnie szybko zużywa zmagazynowaną w mięśniach glukozę, czyli pierwsze źródło energii. Już po chwili jednak rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Żeby ten proces przebiegł prawidłowo, kluczowe są dwa czynniki. Po pierwsze, intensywność ćwiczeń: jeśli nie będziemy mogli złapać oddechu, to nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości tlenu, a w rezultacie spalanie tłuszczu się zahamuje. Po drugie, długość treningu. Optymalnie każda sesja powinna trwać około 50 minut, a powtarzać je należy trzy dni w tygodniu.

W zakres ćwiczeń kardio wchodzą nie tylko sesje na siłowni, aerobik czy bieganie, ale również skakanie na skakance, jazda na rolkach, nartach biegowych albo rowerze. Każdy rodzaj przedłużonej, ale umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej, staje się treningiem aerobowym.

Trening przekrojowy – wszystko albo nic

Nowym trendem w fitnessie jest trening przekrojowy. Metoda przybyła ze Stanów Zjednoczonych i od razu przebojem zdobyła serca wielu Polaków. Cechuje się dużą intensywnością, osobną pracą nad każdą grupą mięśni i maksymalnym wysiłkiem. Jest też znakiem nadchodzących zmian w sportowych preferencjach: sale do treningu przekrojowego mają mało wspólnego z błyszczącymi chromem siłowniami czy zorganizowanymi zajęciami w grupie. W zamyśle sesję treningu przekrojowego można przeprowadzić z użyciem najprostszych narzędzi, takich jak drążek, skrzynia czy materac. Dzięki specjalnie ułożonej formie nie tylko spala się tłuszcz, ale też buduje mięśnie.

Przy treningu przekrojowym niezbędne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Poznanie własnych możliwości i dostosowanie zadań do własnego poziomu pozwoli nie zrazić się ani nie skrzywdzić własnego ciała. Ogromna różnorodność ćwiczeń zagwarantuje brak nudy, ale może też oszołomić kogoś, kto dopiero wkracza w świat treningu, dlatego też przydaje się opieka osobistego trenera. Nawet tutaj z pomocą przychodzi jednak technologia: słuchawki Sport Coach od firmy Jabra poprowadzą użytkownika przez sesje treningu przekrojowy zgodnie z jego obecną kondycją fizyczną i celami. Dzięki temu ćwiczenia staną się bardziej zrozumiałe, a poprawa kondycji zwyczajnie łatwiejsza.

Reklama

Inaczej niż przy ćwiczeniach aerobowych, pojedyncza sesja przekrojowa powinna trwać około 20 minut, co pozwala na szybsze osiąganie wyników kosztem większego wysiłku. Warto jednak mieć na uwadze, że przez swoją intensywność trening przekrojowy może nie nadawać się dla każdego. Osoby, które cierpią na problemy z krążeniem lub stawami, powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem takiego wyzwania. Pod tym względem o wiele bezpieczniejszy jest trening aerobowy, który można łatwo dostosować też do osób chorych lub starszych.

Co wybrać?

Odpowiednia forma treningu jest istotna dla ogólnego rozwoju organizmu. Ćwiczenia aerobowe oferują nam relatywnie spokojny, równomierny rozwój i stopniową utratę kilogramów, podczas gdy trening przekrojowy zmusza do cięższej pracy, ale szybciej daje wyniki. Przy planowaniu ćwiczeń trzeba mieć na uwadze kilka czynników: własne możliwości kondycyjne, czas, którym dysponujemy oraz ulubioną formę wysiłku. To ostatnie jest ważne szczególnie dla osób, które dopiero schodzą z kanapy – dzięki temu nie zrażą się po pierwszych tygodniach. Niezależnie od wyboru, dokładne zbadanie gruntu, dobrze dobrany plan ćwiczeń i ciągła motywacja to najlepsza inwestycja na start.