Mecenas Katarzyna Bondaryk podkreśliła, że przyczyn tej sytuacji jest wiele, między innymi brak refundacji wielu ważnych szczepionek. Według niej, nikomu na tym nie zależy: ministerstwu zdrowia, NFZ, Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu aby tę sytuację zmienić. Chęć zaoszczędzenia na szczepionkach powoduje, że ludzie chorują - dodała.

Reklama

Profesor Maria Kornacka - neonatolog z warszawskiego szpitala przy ulicy Karowej jest zaniepokojona tym, że coraz więcej rodziców odmawia nawet obowiązkowych szczepień. Podawała przykłady odmowy szczepienia noworodków przeciwko wzw i gruźlicy, które są obowiązkowe. Według niej, to zjawisko narasta w naszym kraju.

Docent Piotr Albrecht ze Szpitala Dziecięcego przy ulicy Działdowskiej w Warszawie uważa, że tym zakresie potrzebna jest edukacja nie tylko rodziców ale i lekarzy. Dziwi się, skąd biorą się lekarze, którzy odradzają obowiązkowych szczepień albo szukają powodów, dla których dzieci są w ogóle nieszczepione.

W Warszawie odbyło się seminarium na temat dostępności do szczepień ochronnych zorganizowane przez Fundację Watch Health Care.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama