Najczęstsze problemy ze stawami

Reklama

Wśród licznych dolegliwości związanych ze stawami najczęściej pojawiają się dwa schorzenia. Różnią się one zarówno objawami, jak i przebiegiem, oba są jednak wyjątkowo dokuczliwe, zaś główną ich przyczyną jest odsłaniający się kolagen, traktowany przez układ odpornościowy jako obca substancja.

Pierwszym z nich jest choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartretyzm. W jej przypadku największym problemem są zmiany zachodzące w kościach oraz chrząstkach stawowych, które pojawiają się wraz z procesem starzenia się i będące skutkiem "zużywania" oraz ścierania się stawów. Druga choroba nie jest już związana z wiekiem, zatem może pojawić się nawet u stosunkowo młodych osób. To reumatoidalne zapalenie stawów, które jest efektem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na uszkodzenie chrząstki stawowej i odsłonięty przez nią kolagen.

Dieta i ruch - podstawa zdrowych stawów

Codzienny spacer oraz drobne zmiany w codziennym menu są pierwszym i najprostszym krokiem, które każdy z nas powinien wykonać w trosce o swe stawy. Codzienna aktywność fizyczna pozwala zachować odpowiednią ruchomość stawów oraz uchronić się przed nadwagą. Odpowiednia dieta, bogata w białko, wapń oraz witaminę D pozwala zaś na dostarczenie do organizmu tych składników, które w największym stopniu wpływają na funkcjonowanie narządów ruchu. Zboża, warzywa strączkowe, nabiał oraz morskie ryby pozwalają zachować stawom lepszą formę i uchronić je przed negatywnymi skutkami stanów zapalnych.

Suplementy diety w trosce o zdrowe stawy

Dieta i ruch, choć bardzo ważne, nie zawsze są wystarczającym rozwiązaniem. Czasem organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci odpowiednio podanych i lepiej przyswajanych przez organizm składników odżywczych. Walkę o przedłużenie sprawności stawów uskuteczniają obecnie liczne suplementy diety. Światowym osiągnięciem w tej dziedzinie, już dostępnym na polskim rynku, jest Arthromax™ wzbogacony o UC-II® i AprèsFlex™. Jego wysoka skuteczność jest efektem badań nad wpływem chrząstki z kurczaka na kondycję ludzkich stawów. Odpowiednio spreparowana zmienia się w tak cenny dla zdrowych stawów niedenaturowany kolagen typu II - UC II, który pozwala organizmowi oswoić się z obecnością kolagenu w ciele człowieka, powstrzymując tym samym komórki immunologiczne przed atakiem na jego odsłonięte fragmenty. Dzięki takiemu działaniu UC II jest w stanie skutecznie wspomagać stawy i przynieść ulgę tym, którym dokucza reumatoidalne zapalenie stawów lub dolegliwości związane ze starzeniem się i zużyciem chrząstki stawowej, odsłaniającej kolagen.