Mówili o tym w czwartek na debacie w Sejmie RP pt. "Zdrowa kobieta, silna Polska". Podkreślali zarazem, że rolą państwa jest ułatwienie kobietom dbania o zdrowie, np. przez udostępnienie badań i metod profilaktyki.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Socjolog dr Tomasz Sobierajski zwrócił uwagę, że w ostatnich kilkunastu latach bardzo zmieniły się role kobiet w Polsce - wiele zaczęło zajmować wysokie stanowiska, zarządza zespołami ludzi, pełni ważne funkcje państwowe. Ale oprócz tego mają też mnóstwo innych ról społecznych i muszą je ze sobą godzić. Są żonami, matkami, wnuczkami, córkami. W pierwszej kolejności dbają o zdrowie dzieci, następnie o zdrowie partnera, rodziców, teściów, ale także dziadków, bo przecież żyjemy coraz dłużej - tłumaczył specjalista. W tym wszystkim muszą jeszcze znaleźć czas dla siebie.

W natłoku obowiązków panie często zapominają, że ich zdrowie jest najważniejsze, bo to one są filarem rodziny, zaznaczył lekarz ginekolog i poseł na Sejm RP dr Jerzy Ziętek, pomysłodawca debaty. Wiele kobiet unika badań profilaktycznych, bo nie mają czasu, czują wstyd, lęk, obawy przed diagnozą - mówił.

Za przykład podał bezpłatne badania cytologiczne, które są podstawową formą profilaktyki inwazyjnego raka szyjki macicy i na które ciągle zgłasza się niewielki odsetek uprawnionych pań (ok. 25 proc. - PAP). Tymczasem codziennie z powodu tego nowotworu umiera 5 Polek, często młodych, tylko dlatego, że został on wykryty w stadium zaawansowanym.

Zdaniem Jolanty Fajkowskiej, dziennikarki telewizyjnej, aby kobiety mogły dbać o swoje dzieci i rodzinę powinny wypracować w sobie "zdrowy egoizm". Podczas podróży samolotem słyszymy, że w sytuacji awaryjnej matka podróżująca z dzieckiem powinna najpierw nałożyć maskę tlenową sobie, a dopiero potem dziecku. Gdy usłyszałam to po raz pierwszy byłam zaskoczona, ale szybko zrozumiałam, że kobieta musi najpierw zająć się sobą, by mieć siły pomóc dziecku - tłumaczyła.

Zdaniem prof. Anny Dobrzańskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, aby było zdrowe dziecko najpierw musi być zdrowa matka. Zdrowie przyszłego pokolenia zaczyna się od świadomości kobiet na temat tego, jak przygotować się do zajścia w ciążę, jak dbać o siebie w ciąży, a później o dziecko - tłumaczyła.

Jak ocenił dr Ziętek, postawy Polek wobec profilaktyki zdrowotnej może zmienić edukacja. Wiedzę na ten temat powinno się jednak przekazywać już dziewczynkom w gabinecie pediatry.

Reklama

Prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego przekonywała z kolei, że abyśmy mieli w Polsce zdrowe matki musimy już dziś zadbać o zdrowie dziewczynek. Obecnie, co roku rodzi się ich ok. 180 tys., podczas gdy w latach 70. było to nawet 500 tys. Dlatego, trzeba inwestować w ich zdrowie, np. refundując szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną większości przypadków raka szyjki macicy.

Według specjalistki, gdyby Ministerstwo Zdrowia wyłożyło na szczepienia anty-HPV środki i wynegocjowało cenę z ich producentami to za 70-100 mln można by zaszczepić wszystkie nastolatki w wieku 12 lat, tj. jeszcze przed inicjacją seksualną.

Prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślił, że efekty działań podjętych obecnie na rzecz profilaktyki raka szyjki, w tym efekty szczepień, można będzie zaobserwować za ok. 20 lat. Liczymy, że szczepiąc przeciw HPV można będzie w przyszłości wyeliminować raka szyjki, podobnie jak kiedyś szczepionka przeciw wirusowi polio wyeliminowała chorobę Heinego-Medina powodującą kalectwo u wielu dzieci - powiedział specjalista.

Obecny na debacie wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przyznał, że szczepienia przeciw HPV stanowią jeden z trzech elementów profilaktyki raka szyjki - po edukacji i populacyjnych badaniach cytologicznych. Zaznaczył, że MZ planuje w tym roku skierować zlecenie do Agencji Technologii Medycznych (AOTM) na ponowną ocenę zasadności finansowania tych szczepień z funduszy publicznych. Pierwszy raz AOTM oceniał je w 2009 r. i wydał decyzję negatywną, ale wtedy nie zgromadzono jeszcze tak wielu wyników badań naukowych na temat ich skuteczności.

Czwartkową debatę zorganizowały: poseł na Sejm RP Jerzy Ziętek, Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Polska Koalicja Walki z Rakiem Szyjki Macicy.