Osoby, które planują operacje albo wybierają się na egzotyczne wakacje, powinny zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Od dziś do 26 kwietnia w wybranych przychodniach trwa akcja szczepień "Żółty tydzień".

Reklama

Profesor Janusz Ślusarczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że WZW A i B, to najczęściej występujące choroby zakaźne na świecie. Do zakażenia żółtaczką typu A nazywaną potocznie "chorobą brudnych rąk" może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub spożycie skażonej żywności i wody.

Profesor Janusz Ślusarczyk dodał, że WZW B można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonego. Ponad połowa zakażeń ma związek z zabiegami medycznym. Zarazić można się także poprzez kontakt seksualny czy tatuaże wykonane w niesterylnych warunkach. Wirus może być przekazany dziecku przez zakażoną matkę przy porodzie.

Ochronę przed WZW A i B zapewnia przyjęcie całego cyklu szczepień - 3 dawek. Pierwszą podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią 6 miesiącach od podania pierwszej dawki.

Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl.