Z czego składa się witamina E?

Witamina E to grupa związków organicznych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Składa się na nią:

  • alfa-, beta-, gama-, delta-tokoferol;
  • alfa-, beta-, gama-, delta-tokotrienol.
Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Witaminą E najczęściej nazywany jest alfa-tokoferol, ponieważ wykazuje najwyższą aktywność biologiczną. Co ciekawe, niedobory i przedawkowanie tej witaminy zdarzają się rzadko. Kluczowe jest tutaj odpowiednie odżywcze odżywianie.

Co jeść, by dostarczać organizmowi witaminę E?

Witamina E głównie znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego. Są to na przykład oleje roślinne (zarówno słonecznikowy, kukurydziany, jak i rzepakowy), ale też warzywa (kapusta, sałata, szpinak) czy orzechy ziemne, migdały, pestki dyni lub orzechy włoskie. W przypadku oleju, najwięcej witaminy E zawiera ten tłoczony na zimno. Co istotne jednak, niszczy ją na przykład mrożenie, wystawienie na promieniowanie słoneczne i tlen. Obróbka termiczna w wysokiej temperaturze nie wpływa negatywnie na jej zawartość.

Warto też mieć świadomość, co wpływa niekorzystnie na proces wchłaniania witaminy E. Będzie to między innymi zażywanie środków przeczyszczających, antykoncepcyjnych i hormonów tarczycy. Natomiast jej lepsze przyswajanie ma miejsce na przykład przy jednoczesnym dostarczaniu witamin z grupy B, witaminy A czy C.

Reklama

Jak witamina E wpływa na organizm?

Nie bez powodu witaminę E nazywa się witaminą młodości. Związki w niej zawarte mają silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że wolne rodniki (odpowiadające za przyspieszanie procesów starzenia) są dzięki niej neutralizowane. Odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie działa świetnie na skórę, ponieważ zwiększa ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Tym samym pojawia się mniej zmarszczek, przebarwień i innych symptomów jej starzenia. Dzięki tym właściwościom witamina E pomaga też w sprawniejszym gojeniu się ran.

Ponadto ma korzystny wpływ także na pracę serca i naczyń krwionośnych. Sprawia, że ryzyko schorzeń z tym związanych zmniejsza się. Naczynia są bardziej elastyczne, co pomaga w regulacji ciśnienia krwi.

Prawidłowy poziom witaminy E wpływa również na płodność i ciążę. Związek ten jest obecny na wielu etapach tej drogi – podczas owulacji, rozwoju komórek jajowych, zagnieżdżeniu zarodka. W przypadku mężczyzn z kolei – przy produkcji nasienia.

Witamina młodości pomaga również w zachowaniu prawidłowej pracy mózgu. Może ona zmniejszyć ryzyko otępienia, demencji czy choroby Alzheimera.