Spanie w mocno nagrzanym lub wilgotnym pomieszczeniu to jedna z najczęstszych przyczyn pocenia się w nocy. To samo może się dziać w momencie, gdy śpimy w piżamie wykonanej z nieprzewiewnego sztucznego materiału. Nocne poty zdarzają się też podczas menstruacji, ciąży, infekcji oraz w momentach, gdy zmagamy się z silnym stresem. Niestety w niektórych przypadkach mogą być objawem choroby.

Reklama

Dlaczego pocimy się podczas snu?

Wzmożone pocenie podczas snu może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są niegroźne i mijają samoistnie. Inne mogą wskazywać na to, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Nocne poty są typowym objawem chłoniaków, gruźlicy, białaczki oraz innych chorób nowotworowych. Pojawiają się także u osób chorujących na AIDS. Poza tym towarzyszą mniej poważnym dolegliwościom, np. przeziębieniu. Ponadto pocenie występuje przy zapaleniu płuc oraz infekcyjnym zapaleniu wsierdzia.

Reklama

Osoby, które pocą się podczas snu mogą mieć zaburzenia hormonalne. Winna bywa również nadczynność tarczycy, cukrzyca, hipoglikemia nocna, choroba refluksowa przełyku oraz obturacyjny bezdech senny. Nocne poty pojawiają się w okresie menopauzy oraz w trakcie połogu. W wielu przypadkach winne są leki (np. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, blokery receptora angiotensynowego, glikokortykosteroidy lub hormony tarczycy), alkohol lub niektóre zioła. Jak widać, przyczyn jest mnóstwo, dlatego w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Jakie objawy mogą sygnalizować chorobę?

Nocne poty niekoniecznie muszą oznaczać, że dzieje się z nami coś złego. Jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, jest duża szansa, że są związane np. ze stresem. Warto jednak dla własnego spokoju skonsultować się z lekarzem i poinformować o przyjmowanych lekach, przewlekłych chorobach, odbytych podróżach w ostatnim czasie oraz innych objawach. Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę?

  • Gorączka lub stan podgorączkowy bez konkretnej przyczyny.
  • Osłabienie organizmu i szybka męczliwość.
  • Powiększenie lub ból węzłów chłonnych (zwłaszcza po wypicie alkoholu).
  • Świąd skóry.
  • Utrata masy ciała.

Jeśli na dodatek zmagamy się z przewlekłym kaszlem, dusznościami i krwiopluciem, może to oznaczać, że cierpimy na gruźlicę. Szukając przyczyn nocnych potów, warto zastanowić się nad tym, jak czuliśmy się przez ostatnie tygodnie. Przykładowo, kołatania serca, drażliwość, nerwowość, nietolerancja ciepła oraz częstsze wypróżnienia mogą sygnalizować nadczynność tarczycy. Z kolei chrapanie i uczucie niewyspania bywają objawami obturacyjnego bezdechu sennego.

Jakie badania przeprowadzi lekarz?

Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad oraz badanie fizykalne. Może również zlecić kilka badań. Najczęściej wykonuje się morfologię, oznaczenie OB, TSH, CRP, USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Oczywiście warto też przeanalizować, czy warunki w jakich śpimy są odpowiednie. Przede wszystkim w sypialni nie może być zbyt ciepło. Zalecana temperatura to 16-19 stopni Celsjusza. W przypadku seniorów temperatura może wynosić 20 stopni. Sprawdźmy również, czy pościel pod którą śpimy nie jest zbyt gruba.

Jedno jest pewne - nie należy bagatelizować problemu. Nocne poty to nie tylko sygnał, który wysyła nam organizm. Budzenie się w mokrej pościeli jest mocno niekomfortowe i niehigieniczne.