Ryzyko nadciśnienia rośnie wraz z wiekiem, ale choroba dotyka nie tylko seniorów. Coraz częściej schorzenie rozpoznaje się u osób po 30. roku życia. Może nie dawać żadnych objawów lub dolegliwości, tj. bóle głowy, łatwe męczenie się czy kłopoty z snem, są mało charakterystyczne i nie budzą niepokoju.

Reklama

Prostym sposobem rozpoznania nadciśnienia jest regularne korzystanie z ciśnieniomierza. Jeśli wyniki pomiarów przekraczają 140/90 mmHg lekarz prawdopodobnie zdiagnozuje nadciśnienie. Według wytycznych American Heart Association i American College of Cardiology wartość progowa wynosi 130/80 mm Hg.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Reklama
  • Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ciśnienie trzeba mierzyć 2 razy dziennie, rano i wieczorem, w tych samych godzinach, np. 7 i 19 albo 6 i 18. Należy wykonywać po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach.
  • Osoby, które przyjmują leki obniżające ciśnienie, powinny mierzyć je tuż przed przyjęciem leków, by ocenić, czy leczenie jest skuteczne.
  • Wyniki trzeba zapisywać w dzienniczku (data, godzina, wynik i okoliczności), by obserwować, jak zmieniają się w ciągu doby oraz jaki wpływ na wyniki mają m.in. zmęczenie, stres, dieta, używki.
  • Mierzymy ciśnienie w pozycji siedzącej, w spokoju, po minimum 5-minutowym odpoczynku. Siedzimy wygodnie oparci - nie zakładamy nogi na nogę, nie podwijamy jednej z nich pod pośladek. Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłodze.
  • Około 30 minut przed pomiarem nie należy palić, pić kawy i ćwiczyć.
  • Przedramię ręki, na której dokonujemy pomiaru, powinno znajdować się na wysokości serca, a ręka powinna być podparta. Ubranie nie powinno uciskać ciała: w pasie, w kostkach ani pachwinach.
  • Właściwie założony mankiet powinien obejmować 80 proc. obwodu ramienia. Zbyt ciasny mankiet zawyża, a zbyt luźny – zaniża wartości. Lekarze radzą, by mankiet zakładać na kończynę niedominującą, czyli u osób praworęcznych na lewą rękę, a u leworęcznych na prawą. Mankiet zakładamy bezpośrednio na rękę, nie na ubranie.