Cytrusy zawierają kilka alergenów roślinnych, w tym białka, substancje zapachowe, lecz także substancje chemiczne występujące w skórce. Poza tym są naturalnie kwaśne, co może powodować podrażnienie skóry, błon śluzowych jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego, szczególnie u osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Reklama

Objawy alergii na cytrusy

  • Wysypka skórna lub pokrzywka. Dziecku może dokuczać swędząca wysypka lub pokrzywka, które pojawiają się w miejscach, gdzie skóra miała kontakt z sokiem cytrusowym lub po spożyciu cytrusów. Jest to reakcja alergiczna, w której układ odpornościowy reaguje na białka zawarte w cytrusach.
  • Swędzenie i zaczerwienienie skóry. Oprócz wysypki, skóra może stać się zaczerwieniona i swędząca, szczególnie wokół ust i na twarzy. Swędzenie może być również odczuwane w jamie ustnej lub na języku bezpośrednio po spożyciu cytrusów.
  • Problemy z układem pokarmowym. Dziecko może cierpieć na bóle brzucha, nudności, wymioty lub biegunkę. Objawy te wynikają z reakcji przewodu pokarmowego na alergen i są często oznaką nietolerancji pokarmowej.
  • Katar, kaszel lub trudności w oddychaniu. Alergia na cytrusy może prowadzić do objawów przypominających przeziębienie, takich jak katar, kaszel, a nawet astmatyczne objawy, takie jak świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, jeśli reakcja alergiczna wpłynie na układ oddechowy.
  • Obrzęk. W niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk wokół ust, języka, a nawet gardła, co jest poważnym objawem i może prowadzić do anafilaksji, stanu zagrażającego życiu wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej.Reklama