Dlaczego jest mi ciągle zimno? – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Uczucie zimna może być podyktowane wieloma czynnikami. Wśród najbardziej oczywistych są zbyt niska temperatura otoczenia, źle ustawione ogrzewanie, niewłaściwe ubranie i brak aktywności fizycznej, która generuje ciepło w organizmie. Na uczucie zimna może wpływać także niski poziom wilgotności i problemy zdrowotne.

Reklama

Czym jest nietolerancja zimna i co jest powodem ciągłego uczucia zimna?

Nietolerancja zimna, czyli wrażliwość na zimno lub nadwrażliwość, to stan, w którym występuje przesadna reakcja na temperaturę, która wywołuje dyskomfort. Przyczyny nietolerancji zimna mogą być bardzo różne. Mogą je wywoływać m.in. problemy natury hormonalnej, które mają wpływ na metabolizm i regulację termiczną organizmu, problemy z krążeniem krwi czy zaburzenia układu nerwowego mające bezpośredni wpływ na percepcję zimna. Nietolerancja zimna może także świadczyć m.in. o zaburzeniach funkcjonowania tarczycy, niskim ciśnieniu krwi lub przewlekłym stresie. Co jest powodem ciągłego uczucia zimna?

Reklama

Niedobór snu i chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i niedobór snu lub jego niska jakość mogą zwiększać wrażliwość na zimno. Niewystarczająca ilość lub kiepskiej jakości sen mogą sprawiać, że przepływ krwi stopniowo przesuwa się do centrum ciała, a organizm traci ciepło z dłoni oraz stóp.

Odwodnienie lub zbyt mała ilość przyjmowanej wody

Przez uczucie chłodu organizm może sygnalizować odwodnienie. To właśnie woda jest odpowiedzialna za regulowanie temperatury ciała. Dorosła osoba powinna codziennie wypijać od ok. 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Niedobory żywieniowe

Niska masa ciała, poniżej odpowiedniego wskaźnika BMI odmiennego dla kobiet i mężczyzn, świadczy o tym, że organizm nie jest izolowany tłuszczem i nie może utrzymać ciepła w organizmie. Nieregularne posiłki, jedzenie niskiej jakości, brak witamin i minerałów w diecie – wszystkie one mogą spowodować niedobory żywieniowe.

Choroby tarczycy

Niedoczynność tarczycy to jedna z najczęstszych przyczyn nietolerancji zimna. Tarczyca produkuje istotną rolę w regulacji metabolizmu. Terapia hormonalna łagodzi objawy wrażliwości i nietolerancji zimna.

Anemia

Anemia to nic innego jak zbyt mała ilość czerwonych krwinek. Może być także wywołana zbyt małą ilością białka zawierającego żelazo, zwanego hemoglobiną, które transportuje cząsteczki tlenu w organizmie.

Inne przyczyny

Ciągłe uczucie zimna może też świadczyć o zespole Raynauda, anoreksji, cukrzycy, miażdżycy, boreliozie, niedoborze witaminy B12 czy fibromialgii.

Jeśli problem z ciągłym uczuciem zimna utrzymuje się i jest uciążliwy, a zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy zdrowotne, należy skonsultować się z lekarzem.