Obecnie mamy szeroki dostęp zarówno do leków, jak i suplementów diety. Co więcej, od kilku lat obserwujemy w Polsce wzrost zainteresowania drugim rodzajem produktu. Po suplementy sięgają osoby zmagające się z różnorodnymi dolegliwościami, a także osoby starsze, młodsze, dbające o swoje zdrowie, aktywne fizycznie, kobiety ciężarne. Suplementom niektórzy przypisują takie role jak wzmacnianie układu odpornościowego, wspomaganie pracy układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego i wiele innych. Czy słusznie?

Reklama

Warto pamiętać, że suplementy diety to żywność, która podlega prawu dla żywności - tak samo jak inne produkty, które kupujemy w sklepie spożywczym. Ich celem jest uzupełnienie diety o substancje odżywcze takie jak np. witaminy i minerały.

Leki z kolei (czyli produkty lecznicze) podlegają prawu farmaceutycznemu. Nadzór nad nimi sprawuje GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny, a także URPL, czyli Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Lek zawiera substancje, które mają właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Jakie jeszcze są różnice między lekiem a suplementem?

Reklama

Lek a suplement diety. Podstawowe różnice

Lek, w przeciwieństwie do suplementu diety, ma cel terapeutyczny. Leki są przeznaczone do leczenia, łagodzenia lub zapobiegania chorobom. Mają konkretny wpływ na organizm i konkretny cel, jakim jest przywrócenie zdrowia lub kontrolowanie choroby.

Ponadto, leki przechodzą surowe testy kliniczne, które mają na celu udowodnienie ich skuteczności, a także zbadanie ich bezpieczeństwa i skutków ubocznych przed dopuszczeniem do sprzedaży. Proces ten jest ściśle kontrolowany przez organy regulacyjne. Wiele leków jest też dostępnych wyłącznie na receptę. To oznacza, że pacjenci muszą uzyskać zgodę lekarza, by móc je zakupić.

Czy suplementy diety to leki?

Suplement diety nie jest lekiem. Jest tak z kilku powodów. Suplementy diety mają cel uzupełniający, a nie terapeutyczny. Suplementy diety są przeznaczone głównie do uzupełniania diety, a nie leczenia chorób. Mogą zawierać witaminy, minerały, zioła, aminokwasy lub inne składniki, które pomagają uzupełnić niedobory pokarmowe.

Ponadto, suplementy diety przechodzą mniej rygorystyczne testy niż leki. Nie podlegają tak surowym testom klinicznym i choć również muszą spełniać pewne standardy jakości, nie muszą udowadniać swojej skuteczności w sposób taki jak leki. Suplementy diety dostępne są też bez recepty, przez co są łatwo dostępne dla konsumentów.

Wreszcie, suplementy podlegają mniejszej regulacji, ponieważ są żywnością, a nie produktem leczniczym. Od producentów suplementów diety nie wymaga się udowadniania ich skuteczności przed wprowadzeniem produktu na rynek.

Różnica między lekiem a suplementem diety

Podsumowując, leki mają na celu leczenie chorób, przechodzą surowe testy kliniczne i wymagają recepty, podczas gdy suplementy diety są przeznaczone głównie do uzupełniania diety. W związku z tym przechodzą one mniej rygorystyczne testy i są dostępne bez recepty. Warto zauważyć, że pomimo tych różnic obie kategorie produktów odgrywają ważną rolę w dbaniu o zdrowie, ale ich zastosowanie i skuteczność mogą znacząco się różnić.