Badacze LongeviQuest porozmawiali z najstarszymi ludźmi na świecie. Dyrektor generalny LongeviQuest - Ben Meyers, prezeska ds. badań w Japonii, Yumi Yamamoto i prezes ds. badań w Ameryce Łacińskiej Fabrizio Villatoro przeprowadzili rozmowy z ponad tysiącem stulatków i superstulatków (osób w wieku powyżej 110 lat) z tych krajów i ze Stanów Zjednoczonych. Gromadzili przy tym wskazówki, które mogą okazać się przydatne w badaniach nad długowiecznością i pytali o to, czego najbardziej żałują stulatkowie.

Reklama

Stulatkowie z różnych stron świata. Jaka jest ich recepta na długowieczność?

Stulatkowie z różnych stron świata i krajów mają różne zwyczaje, diety i style życia. Długowieczność jest też po części zależna od genetyki. Istnieje jednak kilka potencjalnie przedłużających długowieczność nawyków i postaw życiowych, które naukowcy z LongeviQuest odkryli u większości osób żyjących ponad 100 lat. Co to takiego?

Reklama
Reklama

Włączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny

Yamamoto powiedziała, że w Japonii uprawia się kalistenikę. Jest to aktywność fizyczna polegająca na treningu oporowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Obejmuje m.in. takie ćwiczenia jak "pompki", "mostki", "brzuszki". W Japonii ćwiczenia tego rodzaju są prowadzone w… audycjach radiowych. Dzięki temu łatwiej jest włączyć gimnastykę i inne krótkie serie ćwiczeń do swojej codziennej rutyny.

Spożywanie słodyczy, stosowanie używek z umiarem

Villatoro spotkał zarówno stulatków i osoby powyżej 110 lat, którzy palili i pili alkohol przez całe życie, jak i osoby, które od nich stroniły i odżywiały się bardzo zdrowo. Wielu stulatków twierdzi, że niezwykle ważne jest praktykowanie umiaru. Yamamoto podkreśliła, że wielu ponad 100-latków nadal je i pije rzeczy, które są postrzegane jako niezdrowe, jak np. Coca Cola czy batony czekoladowe, ale sięgają po nie tylko od czasu do czasu.

Trzymanie się z dala od toksycznych ludzi

Jak przyznała María Branyas Morera - najstarsza żyjąca osoba w Hiszpanii - stara się ona trzymać z dala od toksycznych ludzi. Powiedziała: "Ostrożnie podchodzę do tego, z kim się wiążę i upewniam się, że nie pozwalam innym mieć zbyt dużego wpływu na moje decyzje". Niektóre badania sugerują, że zdrowe relacje mogą mieć równie duży wpływ na długowieczność jak właściwa dieta czy ćwiczenia fizyczne.

Nie stresowanie się rzeczami, które są poza ich kontrolą

Meyers, Yamamoto i Villatoro odkryli, że wielu stulatków nie martwi się rzeczami, które są poza ich kontrolą. Jak twierdzi Yamamoto stulatkowie, z którymi rozmawiała, "mają tendencję do bycia bardzo wyluzowanymi i zrelaksowanymi, mimo tego, co dzieje się wokół nich".

Czego najbardziej żałują w życiu?

Wśród wymienianych przez stulatków rzeczy, których żałują 3 z nich powtarzały się najczęściej. Co zmieniliby w swoim życiu? Rzeczy te dotyczą głównie nadmiernego poświęcania się pracy i spędzania zbyt mało czasu z rodziną.

  • Spędzanie zbyt mało czasu z rodziną. W czołówce rzeczy, których żałują stulatkowie znalazło się zbyt mało czasu poświęcanego rodzinie i bliskim.
  • Nadmierne poświęcenie się pracy. Stulatkowie przyznają z perspektywy czasu, że mogły kłaść mniejszy nacisk na pracę. Dochodziły do tego wniosku wraz z wiekiem.
  • Za mało podróży. Wiele osób w sędziwym wieku stwierdza, że mogło więcej podróżować po świecie gdy były młodsze.