Obniżenie poziomów androgenowych, takich jak testosteron i dehydroepiandrosteron, wywołuje szereg objawów. Co istotne, nie muszą one występować u każdego mężczyzny. Można też je łagodzić, np. stosując hormonalną terapię zastępczą, polegającą na przyjmowaniu testosteronu (doustnie, domięśniowo lub w formie żelu).
Objawy andropauzy
- Zmniejszenie libido. Mężczyźni w okresie andropauzy mogą doświadczyć spadku zainteresowania seksem. Jest to spowodowane zmniejszeniem poziomu testosteronu, który jest kluczowym hormonem odpowiedzialnym za popęd płciowy.
- Zmęczenie. Wiele mężczyzn doświadcza chronicznego zmęczenia podczas andropauzy. Może to być spowodowane zarówno zmianami hormonalnymi, jak i stresem związanym z procesem starzenia się.
- Trudności z koncentracją. Tak, jak zmęczenie, może to być spowodowane zarówno zmianami hormonalnymi, jak i stresem.
- Zwiększona nerwowość i drażliwość, pojawienie się stanów lękowych, większa podatność na rozwój depresji.
- Bezsenność, zaburzenia rytmu okołodobowego.
- Utrata masy mięśniowej. Testosteron jest kluczowy dla budowania i utrzymania masy mięśniowej. Spadek jego poziomu może prowadzić do gorszej kondycji fizycznej, większej męczliwości.
- Zwiększenie masy ciała. Wraz z wiekiem i spadkiem poziomu testosteronu mężczyźni mogą zauważyć zwiększenie masy ciała, szczególnie w obszarze brzucha.
- Utrata włosów. Andropauza może przyspieszyć proces łysienia, który jest naturalny dla wielu mężczyzn w miarę starzenia się.
- Zaburzenia erekcji. Może to być spowodowane zarówno zmniejszeniem poziomu testosteronu, jak i innymi problemami zdrowotnymi, które pojawiają się około 50. roku życia, takimi jak choroby serca czy cukrzyca.
- Powiększenie piersi i zmniejszenie owłosienia na ciele.
Składniki diety potrzebne w okresie menopauzy
- Białko jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek, w tym mięśni. Dobrymi źródłami białka są chude mięso, ryby, jajka, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i produkty mleczne.
- Węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste pieczywo, makarony i ryż, dostarczają energii na dłużej i pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
- Zdrowe tłuszcze są niezbędne dla zdrowia: silnej odporności, mocnych kości, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, zdolności koncentracji i zapamiętywania. Oliwa, awokado, orzechy i tłuste ryby, takie jak makrela i łosoś powinny gościć na talerzu mężczyzny jak najczęściej. Należy unikać tłuszczów trans (np. w sklepowych wyrobach cukierniczych, fast foodach) i ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych, które znajdują się np. mięsie czerwonym.
- Wapń jest kluczowy dla zdrowia kości. Znajduje się w produktach mlecznych, zielonych warzywach liściastych i rybach.
- Cynk i selen (owoce morza, orzechy, nasiona roślin strączkowych) wspierają utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi, zwiększają popęd seksualny. Pozytywnie wpływają na prostatę.
- Błonnik pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny i może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Dobrymi źródłami błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe i rośliny strączkowe oraz warzywa i owoce (powinny stanowić pół porcji każdego posiłku; owoce niech będą zamiennikiem słodyczy).