Obfita miesiączka, znana również jako menorrhagia, to stan, w którym kobieta doświadcza niezwykle ciężkiego krwawienia miesiączkowego. Może to obejmować długotrwałe krwawienie albo krwawienie, które jest znacznie cięższe niż zwykle, lub oba te objawy jednocześnie.

Reklama

Obfite miesiączki mogą prowadzić do anemii z powodu utraty dużej ilości krwi, dlatego nie można ich bagatelizować. Trzeba poznać przyczyny obfitej miesiączki i próbować im zaradzić. Bywa też tak, że obfite miesiączki wskazują na poważny problem zdrowotny.

9 przyczyn obfitych miesiączek

  • Nieprawidłowości hormonalne. Estrogen i progesteron pomagają regulować wzrost błony śluzowej macicy. Nieprawidłowości w stężeniu tych hormonów mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu błony śluzowej i w efekcie obfitego krwawienia.
  • Endometrioza. O tej chorobie w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Polega na tym, że fragmenty endometrium, czyli wyściełającej macicę tkanki, wydostają się poza macicę i wędrują w głąb organizmu i wszczepiają w narządu wewnętrzne, wywołując silny ból. Głównym objawem tej trudnej w diagnostyce chorobie są bolesne i obfite miesiączki, jak również trudność z zajściem w ciążę.
  • Zaburzenia pracy jajników. Obfite miesiączki u młodych kobiet mogą wskazywać na cykle bezowulacyjne, zwłaszcza jeśli okresy są nieregularne. Jeśli jajniki nie uwalniają jajeczka podczas cyklu miesiączkowego (owulacja), organizm nie produkuje progesteronu, co może prowadzić do obfitej miesiączki.
  • Polipy szyjki i trzonu macicy. Te łagodne guzy często powodują obfite krwawienie, rzadziej są przyczyną bólu (w przeciwieństwie do mięśniaków). Mogą też wywoływać plamienie i krwawienie między miesiączkami.
  • Mięśniaki macicy. To, podobnie jak polipy, także łagodne guzy, które rosną w macicy. Mogą powodować dłuższe, obfitsze miesiączki i ból, najczęściej w okolicy miednicy. Typowym objawem mięśniaków macicy jest bolesne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu.
  • Rak szyjki macicy, rak endometrium lub rak jajników mogą powodować obfite krwawienie.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, wywołane przez np. chorobę von Willebranda (wrodzona skaza krwotoczna) lub trombocytopenię (brak płytek krwi). Inne objawy wskazujące na ten problem to bardzo łatwe powstawanie siniaków, krwotoki z nosa, krwawienie dziąseł.
  • Niedoczynność tarczycy. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, choć rzadko się o tym mówi, mogą prowadzić do obfitego krwawienia.
  • Problemy z wątrobą, która m.in. produkuje czynniki krzepnięcia.