U dorosłych mężczyzn testosteron odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu funkcji, takich jak produkcja spermy, rozwój i utrzymanie cech płciowych, takich jak niski głos i rozwój mięśni, a także popęd seksualny.

Produkcja testosteronu jest kontrolowana przez układ hormonalny organizmu, zwany osią podwzgórze-przysadka-jądra (u kobiet podwzgórze-przysadka-jajnik). Podwzgórze wydziela hormon uwalniający gonadotropinę (GnRH), który sygnalizuje przysadce mózgowej, aby wydzieliła hormony folikulotropowy (FSH) i luteinizujący (LH). LH następnie stymuluje jądra do produkcji testosteronu.

Reklama

Jest wiele czynników, które mogą wpływać na produkcję testosteronu, w tym wiek (poziom testosteronu naturalnie spada z wiekiem), stan zdrowia, styl życia (np. dieta, aktywność fizyczna, sen), stres, a także niektóre leki i zabiegi medyczne

Jak testosteron wpływa na libido mężczyzn?

Testosteron jest kluczowym hormonem odpowiedzialnym za popęd płciowy, czyli libido, u mężczyzn. Wpływa na pożądanie i pobudzenie seksualne, stymuluje reakcje fizjologiczne, takie jak erekcja. Wysoki poziom testosteronu zwykle wiąże się z większym libido. Natomiast niski poziom testosteronu może prowadzić do obniżenia libido, problemów z erekcją, zmniejszenia masy mięśniowej, utraty energii i innych objawów.

Jak testosteron wpływa na libido kobiet?

Testosteron odgrywa ważną rolę w organizmie kobiet. Jest produkowany w małych ilościach przez jajniki i nadnercza. Podobnie jak u mężczyzn, testosteron wpływa na libido kobiet. Jest związany z pobudzeniem seksualnym i zdolnością do osiągnięcia orgazmu. Wysoki poziom testosteronu może zwiększyć popęd seksualny, podczas gdy niski poziom może prowadzić do obniżenia libido.

Niski poziom testosteronu u kobiet może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak menopauza, zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie jajników), problemy z nadnerczami, a także przyjmowaniem leków. Objawy niskiego poziomu testosteronu u kobiet mogą obejmować obniżone libido, zmęczenie, utratę masy mięśniowej i zmniejszoną zdolność koncentracji.

Reklama

Jak podnieść poziom testosteronu?

Najprostszym sposobem na zwiększenie stężenia testosteronu w organizmie są regularne ćwiczenia. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała, bo otyłość wiąże się z niskim testosteronem. W diecie powinny być produkty z witaminą D, a więc tłuste ryby morskie, żółtka, oleje roślinne. Dla utrzymania równowagi hormonalnej konieczna jest odpowiednia ilość snu, 7-8 godzin o stałych porach.