Najbardziej nowoczesne zabiegi laserowej korekcji wad wzroku pozwalają na wyeliminowanie nie tylko krótkowzroczności i dalekowzroczności, ale również astygmatyzmu czy starczowzroczności. Dzięki nowoczesnej technologii zabiegowi mogą poddawać się nawet osoby o bardzo cienkich rogówkach.

Reklama

Sam zabieg dzieli się na dwa etapy. W pierwszym przy pomocy lasera dokonuje się nacięcie i tworzy płatek rogówki. W tym procesie każdy ruch jest zaprogramowany komputerowo i dostosowany indywidualnie do każdej osoby poddawanej zabiegowi. Następnie po odchyleniu płatka następuje drugi etap, czyli modelowanie głębiej położonych warstw rogówki przy pomocy lasera. W ten sposób w ciągu kilkunastu sekund zmienia się moc optyczną oka. Następnie płatek rogówki powraca na swoje miejsce, a pacjent zostaje poddany krótkiej rekonwalescencji. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund.

- Zabiegowi można poddać się między 18. a 55. rokiem życia. Najpierw należy przejść badania kontrolne, na podstawie których lekarz zadecyduje, czy pacjent kwalifikuje się do operacji. Przeciwwskazaniami do zabiegu może być nieustabilizowana wada wzroku, zmiany w rogówce, zespół suchego oka czy choroby takie jak zaćma lub jaskra. Zabiegu nie można wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących, a także w przypadku cukrzycy lub różnego rodzaju infekcji - radzi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Według badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6 proc. Polaków poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku. Z punktu widzenia pacjenta, zabiegi są całkowicie bezbolesne, a przeprowadzenie całej procedury trwa zaledwie kilkanaście minut. Dobre widzenie powraca do kilki dni od chwili przeprowadzenia zabiegu. A co najważniejsze, laserowa korekcja wady wzroku pozwala raz na zawsze pożegnać się z okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Reklama