Wyniki badania CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015” potwierdzają, iż w porównaniu z dwoma poprzednimi latami nastąpił znaczący wzrost liczby wyjeżdżających. Chociaż więcej osób decyduje się ze względów finansowych na urlop w kraju, to chętnych na zagraniczne wakacje przybywa. Rośnie również odsetek Polaków, którzy uprawiają sport i próbują nowych aktywności fizycznych podczas urlopu.

Reklama

Wyzwania dla osób z wadami wzroku podczas aktywnego wypoczynku

Dyscypliną chętnie uprawianą przez Polaków, zwłaszcza podczas zagranicznych eskapad, jest nurkowanie. Najpopularniejsze miejsca na wypad nurkowy to Egipt, Tunezja i Chorwacja. Dla osób mających problem ze wzrokiem nurkowanie to prawdziwe wyzwanie. Trudno sobie wyobrazić komfortową eksplorację podwodnego świata przy dużej, nieskorygowanej wadzie wzroku. Część osób decyduje się na nurkowanie w szkłach kontaktowych, które pomimo założenia ochronnej maski, łatwo zgubić pod wodą. Co więcej, w wodzie żyją różne wirusy i drobnoustroje, najniebezpieczniejszy z nich to Acanthamoeba, którego kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki oka. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do utraty wzroku. Pływanie i nurkowanie w soczewkach kontaktowych jest więc obarczone dość wysokim ryzykiem.

Innym sportem, którego grono miłośników stale się powiększa, jest rafting. Spływ w pontonie rwącą rzeką to często wybierana przez Polaków fakultatywna atrakcja podczas wycieczek do Chorwacji, Czarnogóry i Turcji. Dla noszących okulary lub szkła kontaktowe taka przygoda może jednak skutkować problemami zdrowotnymi i dodatkowymi wydatkami. Wywrotki z pontonu czy woda pryskająca w twarz to nieodłączne elementy tej emocjonującej zabawy. Okularnicy powinni zakupić specjalne, sportowe okulary z korekcją i solidnym mocowaniem, które zapobiegnie ich zniszczeniu i utracie. Noszący soczewki musza się liczyć z ich utratą podczas nieoczekiwanych kąpieli. Alternatywnym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe, których zgubienie nie będzie tak bolesne jak utrata miesięcznych szkieł. Zakup takich soczewek to jednak kolejny wydatek, a podczas urlopu staramy się przecież unikać dodatkowych kosztów.

Wśród Polaków coraz popularniejszy jest też trekking, czyli piesza wędrówka po terenach nizinno-górskich. Często obierane kierunki to Gruzja, Rumunia i egzotyczna Tajlandia. Podczas tego typu wypraw zazwyczaj ciężko zachować idealną higienę. Poza tym wiatr, piasek i słońce mogą doprowadzić do odwodnienia oczu i wywołać zespół suchego oka. Objawia się on dużym dyskomfortem, bólem i uczuciem piasku pod powiekami, co noszącym „kontakty” uniemożliwia dalsze w nich podróżowanie. Z kolei okulary mogą okazać się bardzo niewygodne podczas przeprawy przez dżunglę, gdyż będą parować ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza.

Alternatywa dla osób z wadami wzroku

Szansę dla wielu osób, na całkowite uwolnienie się od okularów lub soczewek, stwarzają nowoczesne metody laserowej korekcji wzroku, dostępne w Polsce już od kilkunastu lat. Są to precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne polegające na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera. Dzięki ich wykorzystaniu możliwa jest trwała korekta większości wad wzroku, co ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych, regularnie uprawiających sport.

„Laserowa korekcja to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają już dosyć ograniczeń związanych z noszeniem szkieł korekcyjnych. Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny i przede wszystkim skuteczny. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by móc raz na zawsze zapomnieć o okularach i na nowo cieszyć się aktywnym, komfortowym życiem” – komentuje lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Reklama

Drugim rozwiązaniem, które może okazać się wybawieniem szczególnie w okresie letnim dla osób z wadami wzroku jest ortokorekcja. „Ortokorekcja to nieinwazyjna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów „ – wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Współczesna medycyna w połączeniu w innowacyjną technologią oferuje nowe i skuteczne możliwości leczenia wad wzroku. Dzięki nim, możemy uwolnić wzrok i aktywnie wypoczywać.