• kiełbasa
  24
  2
  Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Unikaj wysoko przetworzonych dań mięsnych. Kiełbasy, szynki, boczki i pasztety powinny wypaść z naszej diety lub gościć w niej bardzo rzadko – uważa badaczka ze Stanów Zjednoczonych.
 • Mammografia
  6
  1
  Nie należy ufać bezgranicznie badaniom, które wychodzą znakomicie, dla sprawdzenia trzeba wykonać jeszcze dodatkowe - przekonuje Adela Kowalska, prezes iławskich Amazonek. Sama wykryła guzek w piersi rok po badaniu mammograficznym, które nie wykazało zmian.
 • Kobieta cierpi na ból głowy
  30
  Glejak, podobnie jak inne guzy mózgu, nie powoduje charakterystycznych objawów. Rozwijając się w danej lokalizacji, uszkadza komórki obszarów odpowiedzialnych za konkretne aktywności. Może to doprowadzić na przykład do niespodziewanych zmian zachowania.
 • Naukowcy w laboratorium przy pracy
  2
  6
  Komórki nowotworowe uciekają się do różnych sztuczek, żeby ukryć się przed układem odpornościowym. To, jak oszukują strażników organizmu - limfocyty - bada laureatka grantu ERC dr hab. Magdalena Winiarska. Jej badania mają szansę pomóc w rozwoju immunoterapii.
 • Kobieta chora na nowotwór
  Nawet przy zaawansowanym stadium nowotworu istnieje szansa na przedłużenie życia. I to o lata. A to bardzo istotne z perspektywy pacjentek. I napisałam tę książkę, żeby dać chorym nadzieję -  mówi Agnieszka Witkowicz-Matolicz.
 • Kristi Funk
  Kristi Funk jest chirurgiem onkologicznym i wykonała zabieg podwójnej mastektomii Angeline Jolie. Czy namawiała aktorkę na operację?
 • Rak płuca
  3
  5
  W leczeniu raka płuca jesteśmy obecnie świadkami prawdziwej rewolucji – mówili eksperci na konferencji prasowej w Warszawie. Wielu polskich chorych na ten nowotwór nie może jednak skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny – zaznaczyli.
 • Lekarz trzyma dłoń pacjenta
  2
  11
  Tegoroczną Nagrodę Nobla w medycynie otrzymało dwóch naukowców pracujących nad sposobami walki z nowotworami. Co udało im się odkryć?
 • Rak jelita
  1
  26
  Aby zabić komórkę nowotworową ciepłem, potrzebne są wyjątkowo czułe maleńkie grzałki, a zarazem nanotermometry. Zespół Łukasza Marciniaka tworzy cząstki, które potrafią kontrolować temperaturę obiektów biologicznych bez konieczności doprowadzania do nich połączeń elektrycznych, czyli nieinwazyjnie.
 • Kobieta dotyka piersi
  1
  Nawet zaawansowany rak piersi z przerzutami jest coraz skuteczniej leczony. Za postępem medycyny naprawczej nie nadąża jednak społeczna świadomość możliwości radzenia sobie z tą chorobą. To wciąż temat tabu – ocenili eksperci podczas debaty w Warszawie.
 • Komórki nowotworowe
  1
  Jestem mile zaskoczony tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za pęsetę optyczną i cieszę się, że została przyznana, bo jest jak najbardziej zasłużona – ocenił doktor Sławomir Drobczyński z Politechniki Wrocławskiej. Jak dodał, to "narzędzie" daje możliwość łatwiejszego odróżniania komórek rakowych od prawidłowych. – Mamy obiecujące wyniki w zakresie diagnozy komórek nowotworowych – podkreślił.
 • Komórka rakowa
  2
  Dziś terapia przeciwciałami ratuje życie chorym m.in. na czerniaka złośliwego, raka pęcherza czy płuc. Zanim nauczyliśmy się mobilizować siły organizmu do walki z nowotworami, onkologia skupiała się na niszczeniu komórek rakowych z zewnątrz, poprzez chemioterapię i radioterapię. Odkrycia noblistów zmieniły tę dziedzinę – mówi PAP dr hab. Arkadiusz Miążek.