Ogranicz te dwie rzeczy w diecie

Jak poprawić zdrowie jelit, a w dalszej perspektywie ogólny stan zdrowia i samopoczucie? Wystarczy w diecie ograniczyć dwa rodzaje produktów. Takim spostrzeżeniem podzielił się niedawno prof. Tim Spector, brytyjski epidemiolog genetyczny, jeden z najbardziej cenionych ekspertów od dietetyki i wpływu tego, co jemy, na zdrowie.

Na Instagramie zdradził, że ograniczenie w diecie mięsa i nabiału przyniesie ogromne korzyści nam, będzie także korzystne dla całej planety. Zdaniem Spectora odbije się to korzystnie na naszym mikrobiomie jelitowym, zmniejszy ryzyko stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, a także zmniejszy niebezpieczeństwo rozwoju cukrzycy.

Reklama

"Dobre odżywianie się dla planety jest również dobre dla naszego zdrowia. Badanie przeprowadzone na 33 tys. Amerykanów stosujących dietę planetarną (Planetary Health Diet), wykazało, że osoby, które odżywiały się w sposób zrównoważony, nie miały problemów związanych z niedoborami potasu, żelaza i błonnika" - powiedział.

Reklama

Zaznaczył, że ostatnich 20 latach nastąpiła zmiana w nawykach żywieniowych w kierunku odżywiania się bardziej przyjaznego dla planety. "Ludzie jedli mniej czerwonego mięsa a więcej warzyw, roślin strączkowych, grzybów itp. Naprawdę ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jeśli odżywiasz się w sposób zrównoważony dla planety, odżywiasz się również dobrze dla swoich mikroorganizmów jelitowych, jesz z korzyścią dla ogólnego stanu zdrowia" - dodał.

Jednak, jak zaznaczył, przed nami jeszcze długa droga. "W porównaniu z obecnymi wzorcami żywieniowymi przyjęcie tej diety będzie wymagało zmniejszenia światowego spożycia czerwonego mięsa i cukru o około 50 proc. oraz zwiększenia dwukrotnie spożycia owoców, orzechów, warzyw i roślin strączkowych" - powiedział i zaznaczył, że dieta planetarna jest konieczna, aby móc wyżywić rosnącą populację na ziemi, która do 2050 r. osiągnie liczbę 10 mld.

Dieta planetarna - zasady

Dieta planetarna została opracowana w 2019 r. Zdaniem jej twórców, stosowanie tej diety wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, zminimalizuje ryzyko chorób zależnych od sposobu odżywania się, a też będzie korzystne dla środowiska naturalnego. Ograniczenie produktów mięsnych i postawienie na roślinne ma zmniejszyć negatywny wpływ produkcji żywności na planetę, ograniczyć marnowanie żywności oraz lepiej sprostać potrzebom żywieniowym całej populacji.

Główne zasady diety planetarnej to:

  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa o połowę,
  • ograniczenie spożycia cukru o połowę,
  • umiarkowane spożycie nabiału,
  • ograniczenie produktów przetworzonych w diecie,
  • podstawą powinny być owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i orzechy,
  • białko przede wszystkim pochodzące z roślin strączkowych,
  • źródłem węglowodanów przede wszystkim pełne ziarna zbóż,
  • tłuszcze również pochodzenia roślinnego.