Marchewka i jej moc zdrowia

Marchewka to jedno z najpopularniejszych warzyw u nas. Nie tylko ze względu na łatwość uprawy, ale także właściwości smakowe, wizualne i zdrowotne.

Można jeść ją na surowo, zarówno cały korzeń, jak i w postaci różnych surówek. Zrobić dżem czy koktajl, a mnogość zastosowań na ciepło jest olbrzymia. Jako element zupy to oczywistość, ale można ją upiec (rewelacyjne frytki lub chipsy z marchewki), zrobić kotlety, placuszki, makaron, ciasto czy pasztet.

Reklama

Marchewka zawiera w sobie mnóstwo przeciwutleniaczy (przede wszystkim odpowiedzialny za pomarańczowy kolor beta-karoten, jeden z karotenoidów), witamin (zwłaszcza A, a także C, E, K i tych z grupy B), minerałów (potas, mangan, wapń, magnez, fosfor, sód, cynk oraz rzadko spotykany molibden) i błonnika.

Dieta bogata w marchew działa korzystnie na nasze oczy, skórę, serce i mózg, warzywo to jest wskazane ze względu na profilaktykę nowotworową, sercowo-naczyniową, wpiera też naszą odporność i pracę jelit.

Marchewka - te osoby powinny uważać

Choć marchewka uważana jest za "samo zdrowie", to jednak - jak z wieloma pozytywnymi aspektami - też można przedobrzyć. Jest kilka grup osób, które powinny bardziej uważać, dla nich zbyt duża ilość marchewki może nie skończyć się dobrze.

Kto powinien ograniczyć marchewkę w diecie?

  • osoby chore na cukrzycę. Surowa marchewka ma niski indeks glikemiczny, jednak wzrasta on wraz z poddawaniem jej obróbce cieplnej. Spożycie gotowanej marchewki może skutkować gwałtownym wzrostem glikemii (to niekorzystne zwłaszcza przy cukrzycy typu 1) i zwiększonym wydzielaniem insuliny
  • osoby uczulone na marchew. Nie jest to częsta przypadłość, jednak w przypadku zaniedbania może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami
  • kobiety w ciąży. Przedawkowanie witaminy A może zaszkodzić dziecku, jednak aby przekroczyć dopuszczalne normy, trzeba by spożyć naprawdę dużo tego warzywa
  • osoby biorące leki przeciwzakrzepowe. Witamina K zawarta w marchewce bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a zatem jej nadmiar może zakłócać działanie tych leków.

Nadmierne spożywanie marchewki czy soków marchewkowych może też skutkować zmianą koloru skóry na żółtawy czy pomarańczowy. Podobnie może się dziać z białkami oczu. Ten stan nazywa się karotenemią. To skutek bardziej estetyczny niż zdrowotny, jednak dla niektórych może być zaskakujący.