Witamina A występuje w produktach spożywczych zarówno w postaci retinolu, jak i w postaci prowitaminy A, czyli karotenoidów, które organizm przekształca w witaminę A. Jakie są skutki niedoboru tej cennej witaminy, jakie ma właściwości i w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina A? Sprawdź!

Reklama

Witamina A – jakie pełni funkcje w organizmie?

Witamina A pełni szereg istotnych funkcji w organizmie. Ma m.in. istotny wpływ na proces widzenia, wzmacnia układ immunologiczny i sprzyja regeneracyjnej komórek. Ponadto, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe ograniczając ryzyko lub spowalniając rozwój raka piersi, płuc i jelita grubego.

Witamina A ochrania także nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami, pomaga w zwalczaniu wirusów i bakterii i zapobiega zakażeniom. Przyspiesza gojenie się ran, pobudza szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek, wpływa na potencję u mężczyzn oraz stan włosów, paznokci i skóry.

Jakie są objawy niedoboru witaminy A?

Niedobór witaminy A może skutkować m.in. problemami ze wzrokiem, zwłaszcza niedowidzeniem w nocy oraz suchością i podrażnieniem oczu. Może także objawiać się suchą, łuszczącą się i podrażnioną skórą lub trądzikiem. Brak witaminy A może również generować problemy z układem immunologicznym i oznaczać zwiększoną podatność na infekcje.

Niewystarczająca ilość witaminy A może też wywoływać problemy z błonami śluzowymi i skutkować suchymi błonami śluzowymi w gardle, nosie i płucach. Może też generować problemy z układem oddechowym i obniżać zdolność organizmu do zwalczania infekcji.

Witamina A może też wpływać na zaburzenia reprodukcyjne i problemy z rozwojem i wzrostem u dzieci. Witamina A odpowiada także za zdrowe włosy i paznokcie. Jej niedobór może sprawić, że włosy staną się suche i łamliwe, a paznokcie kruche i rozdwajające się. W czym jest dużo witaminy A?

Witamina A. W jakich produktach się znajduje?

Gdzie występuje witamina A? Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego i pod postacią prowitaminy A, czyli beta-karotenu, w produktach pochodzenia roślinnego.

Reklama

Witaminę A zawierają m.in.:

  • Żółte i pomarańczowe warzywa takie jak marchewki, dynia, bataty, słodka papryka i dynia
  • Zielone warzywa, np. szpinak, jarmuż, boćwina i brokuły
  • Owoce – m.in. mango, melony, brzoskwinie i morele
  • Wątróbka, zwłaszcza wołowa
  • Jajka
  • Mleko i produkty mleczne
  • Ryby takie jak łosoś i tuńczyk oraz produkty z wątroby rybnej, np. olej z wątroby dorsza

Witaminę A można również suplementować. Warto jednak pamiętać, że nadmiar witaminy A może być toksyczny. Z tego względu ważne jest, by nie przyjmować zbyt dużej jej ilości bez konsultacji z lekarzem.