Zasady detoksykacji

Reklama

Oczyszczanie ciała z toksyn może przyjąć różną postać. Do najbardziej popularnych metod detoksykacji organizmu należą:

* Jednodniowa dieta składająca się ze świeżych owoców i warzyw, wzbogacona o osiem szklanek wody. W ramach przygotowań do detoksu dzień wcześniej należy pić herbatę ziołową lub zieloną oraz zioła oczyszczające. Ponadto należy zmodyfikować sposób odżywiania, zastępując normalne posiłki sałatkami owocowymi i warzywnymi.
* Dieta oczyszczająca na bazie brązowego ryżu, sera tofu, migdałów oraz świeżych lub lekko podgotowanych owoców i warzyw wymaga uzupełnienia o co najmniej osiem szklanek soku (powinien być świeżo wyciśnięty, by dostarczył do organizmu maksimum witamin). Z jadłospisu należy wyeliminować słodycze, alkohol, mięso oraz napoje zawierające kofeinę. Każdy z pięciu posiłków powinien zawierać małe ilości migdałów lub tofu oraz większe ilości owoców lub warzyw, stosownie do preferencji smakowych.

Ważnym elementem detoksu są zabiegi pielęgnacyjne: peeling całego ciała, który złuszcza martwe komórki naskórka i pobudza krążenie krwi, a także gorący prysznic, który oczyszcza skórę z wydalanych z organizmu toksyn. Drastyczna zmiana sposobu odżywiania – nawet na jeden dzień – może powodować zmęczenie, osłabienie i problemy z koncentracją (więcej informacji znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja), dlatego dietę oczyszczającą należy przeprowadzać w dni wolne od pracy, gdy w razie potrzeby mamy możliwość odbycia drzemki. Pamiętajmy, że niższa podaż kalorii podczas detoksu sprawia, że intensywne ćwiczenia fizyczne to wówczas nie najlepszy pomysł – optymalnym wyborem jest spacer na świeżym powietrzu.

Kiedy stosować dietę oczyszczającą?

Zainteresowanie detoksem najczęściej wykazują osoby, którym niezdrowy tryb życia zaczął dawać się we znaki. Do objawów, które motywują do podjęcia działań, należą: dolegliwości trawienne będące efektem błędów żywieniowych, uciążliwe symptomy alergii, bezsenność, bóle głowy oraz ciągłe zmęczenie (więcej na temat tego objawu przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zespol-chronicznego-zmeczenia). Detoks – przynajmniej w teorii – ma bowiem stanowić proste i bezpieczne remedium na wyżej wymienione przypadłości. Czy w praktyce spełnia swoją rolę?

Diety oczyszczające wzbudzają dużo kontrowersji. Ich zwolennicy twardo upierają się, że już dzięki jednodniowej diecie można oczyścić ciało z dużej ilości toksyn i usprawnić tym samym pracę wątroby. Z kolei przeciwnicy detoksykacji przekonują, że zamiast pomóc, dieta oczyszczająca może nam poważnie zaszkodzić, zwłaszcza gdy jest stosowana zbyt często. Sprzyja bowiem utracie wody z organizmu i redukcji tkanki mięśniowej. Ponadto stwarza złudzenie, że skutki złego odżywiania, stosowania używek i siedzącego trybu życia można zneutralizować w ekspresowym tempie, bez ćwiczeń i stałej zmiany diety. Czy zatem warto decydować się na detoks organizmu? Jeśli stan zdrowia pozwala na zastosowanie diety oczyszczającej, sporadyczna zmiana jadłospisu nie będzie dużym wyzwaniem dla organizmu, ale pamiętajmy, że lepsze rezultaty przyniesie prawidłowo zbilansowana dieta i aktywny tryb życia.