Bakterie wywołujące anginę są przenoszone drogą kropelkową, na przykład podczas rozmowy z chorym lub po skorzystaniu z przedmiotu, którego wcześniej dotykał zakażony. Ryzyko zachorowania jest większe u osób niedożywionych, osłabionych fizycznie i z obniżoną odpornością organizmu.

Reklama

Jak objawia się angina?

Pierwsze symptomy anginy pojawiają się w ciągu zaledwie kilku godzin od kontaktu z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój tego schorzenia. Chory zaczyna nagle gorączkować i odczuwa promieniujący do uszu ból gardła, którego nasilenie zwiększa się podczas przełykania śliny. Oprócz dolegliwości bólowych dokuczają mu także inne objawy: obrzęk gardła, przykry zapach z ust, powiększenie i ból węzłów chłonnych oraz trudności z oddychaniem. Ból podczas połykania sprawia, że chory traci apetyt i ma złe samopoczucie.

Niektóre objawy anginy można zaobserwować, oglądając wnętrze jamy ustnej – o procesie chorobowym świadczy zaczerwienienie w okolicy łuków podniebiennych, biały nalot na powierzchni migdałków, ich obrzęk oraz przekrwienie. Właśnie dlatego dokładne obejrzenie jamy ustnej to podstawowy element diagnostyki anginy.

Jak przebiega leczenie anginy?

Mimo iż dolegliwości w przebiegu anginy są źródłem silnego dyskomfortu u chorego, w większości przypadków choroba nie wywołuje komplikacji – zwykle wystarczy zastosować odpowiedni schemat leczenia, by uciążliwe symptomy schorzenia ustąpiły. Ze względu na fakt, iż angina jest chorobą o podłożu bakteryjnym, kluczowe znaczenie w procesie jej leczenia mają antybiotyki – dobór konkretnego leku i sposób jego przyjmowania to kwestia indywidualna, choć nie sposób nie zauważyć, że chorym najczęściej przepisywane są leki z grupy penicylin. Szczególnie popularnym środkiem jest amoksycylina, ale można zastosować ją dopiero po uzyskaniu pewności, że za przykre dolegliwości u pacjenta odpowiada faktycznie angina, a nie mononukleoza (choroba ta wywołuje podobne objawy, a zastosowanie amoksycyliny jest w jej przypadku niewskazane).

Reklama

W leczeniu anginy wykorzystuje się również:

- ciepłe okłady na bolesne i powiększone węzły chłonne,
- napar z rumianku lub szałwii - płukanie gardła sprzyja odkażeniu jamy ustnej i pomaga złagodzić dolegliwości bólowe,
- tabletki do ssania na ból gardła,
- leki zawierające paracetamol, które obniżają wysoką gorączkę.


W leczeniu anginy zastosowanie mają także lody – niska temperatura tego popularnego deseru korzystnie wpływa na samopoczucie chorego poprzez złagodzenie bólu gardła. Ponadto zimno hartuje gardło i może zmniejszać podatność pacjenta na ponowne zachorowanie na anginę.

Optymalne efekty leczenia uzyskuje się dzięki właściwej terapii, przeprowadzonej w odpowiednich warunkach. Przez kilka dni chory powinien leżeć w łóżku i odpoczywać, by jego organizm mógł się zregenerować. Niezbędne jest również stosowanie leków w ściśle określonych dawkach, ponieważ wszelkie zaniedbania i błędy podczas terapii zmniejszają szanse pacjenta na szybki powrót do zdrowia i uniknięcie groźnych powikłań.

Warto uświadomić sobie, że do komplikacji w przebiegu anginy należą: zapalenie stawów lub nerek, stany zapalne skóry, zapalenie węzłów chłonnych szyi oraz ucha środkowego. Należy również liczyć się z ryzykiem rozwoju ropnia okołomigdałkowego, który może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego struktur wewnątrzczaszkowych – w tej sytuacji życie pacjenta może być zagrożone.