Bakterie wywołujące anginę są przenoszone drogą kropelkową, na przykład podczas rozmowy z chorym lub po skorzystaniu z przedmiotu, którego wcześniej dotykał zakażony. Ryzyko zachorowania jest większe u osób niedożywionych, osłabionych fizycznie i z obniżoną odpornością organizmu.

Reklama

Jak objawia się angina?

Pierwsze symptomy anginy pojawiają się w ciągu zaledwie kilku godzin od kontaktu z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój tego schorzenia. Chory zaczyna nagle gorączkować i odczuwa promieniujący do uszu ból gardła, którego nasilenie zwiększa się podczas przełykania śliny. Oprócz dolegliwości bólowych dokuczają mu także inne objawy: obrzęk gardła, przykry zapach z ust, powiększenie i ból węzłów chłonnych oraz trudności z oddychaniem. Ból podczas połykania sprawia, że chory traci apetyt i ma złe samopoczucie.

Niektóre objawy anginy można zaobserwować, oglądając wnętrze jamy ustnej – o procesie chorobowym świadczy zaczerwienienie w okolicy łuków podniebiennych, biały nalot na powierzchni migdałków, ich obrzęk oraz przekrwienie. Właśnie dlatego dokładne obejrzenie jamy ustnej to podstawowy element diagnostyki anginy.

Reklama

Jak przebiega leczenie anginy?

Mimo iż dolegliwości w przebiegu anginy są źródłem silnego dyskomfortu u chorego, w większości przypadków choroba nie wywołuje komplikacji – zwykle wystarczy zastosować odpowiedni schemat leczenia, by uciążliwe symptomy schorzenia ustąpiły. Ze względu na fakt, iż angina jest chorobą o podłożu bakteryjnym, kluczowe znaczenie w procesie jej leczenia mają antybiotyki – dobór konkretnego leku i sposób jego przyjmowania to kwestia indywidualna, choć nie sposób nie zauważyć, że chorym najczęściej przepisywane są leki z grupy penicylin. Szczególnie popularnym środkiem jest amoksycylina, ale można zastosować ją dopiero po uzyskaniu pewności, że za przykre dolegliwości u pacjenta odpowiada faktycznie angina, a nie mononukleoza (choroba ta wywołuje podobne objawy, a zastosowanie amoksycyliny jest w jej przypadku niewskazane).

W leczeniu anginy wykorzystuje się również:

Reklama

- ciepłe okłady na bolesne i powiększone węzły chłonne,
- napar z rumianku lub szałwii - płukanie gardła sprzyja odkażeniu jamy ustnej i pomaga złagodzić dolegliwości bólowe,
- tabletki do ssania na ból gardła,
- leki zawierające paracetamol, które obniżają wysoką gorączkę.


W leczeniu anginy zastosowanie mają także lody – niska temperatura tego popularnego deseru korzystnie wpływa na samopoczucie chorego poprzez złagodzenie bólu gardła. Ponadto zimno hartuje gardło i może zmniejszać podatność pacjenta na ponowne zachorowanie na anginę.

Optymalne efekty leczenia uzyskuje się dzięki właściwej terapii, przeprowadzonej w odpowiednich warunkach. Przez kilka dni chory powinien leżeć w łóżku i odpoczywać, by jego organizm mógł się zregenerować. Niezbędne jest również stosowanie leków w ściśle określonych dawkach, ponieważ wszelkie zaniedbania i błędy podczas terapii zmniejszają szanse pacjenta na szybki powrót do zdrowia i uniknięcie groźnych powikłań.

Warto uświadomić sobie, że do komplikacji w przebiegu anginy należą: zapalenie stawów lub nerek, stany zapalne skóry, zapalenie węzłów chłonnych szyi oraz ucha środkowego. Należy również liczyć się z ryzykiem rozwoju ropnia okołomigdałkowego, który może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego struktur wewnątrzczaszkowych – w tej sytuacji życie pacjenta może być zagrożone.