W Warszawie odbyła się konferencja na ten temat.

Reklama

Doktor Joanna Gryglewicz - specjalista chorób wewnętrznych, mówi, że otyłość to baza wielu chorób. Cukrzyca, choroby stawów, nerek, zawały, udary są przyczyną zbyt dużej masy ciała. Nie ma organu w organizmie człowieka, który nie choruje z tego powodu - tłumaczy.

- Przyczyną otyłości jest zła dieta i brak ruchu - podkreśla Ewa Kurowska, dietetyk. Taki tryb życia, gdzie siedzimy do późna w pracy, wieczorem padamy ze zmęczenia na kanapę, opróżniając wcześniej lodówkę bo w pracy była tylko kawa i przysłowiowy pączek, nie sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała. Dodaje, że towarzyszy temu stres i codzienny pośpiech, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie.

Profesor Maciej Kielar - chirurg zaznacza, że otyłość można leczyć różnymi sposobami. U osób z nadwagą i niewielką otyłością można stosować metody zachowawcze: dietę, ruch, leki. Natomiast po przekroczeniu pewnego poziomu nadwagi trzeba leczyć metodami chirurgii bariatrycznej.

Specjaliści zajmujący się leczeniem otyłości uważają, że stosowanie różnego rodzaju diet nie przynosi trwałego efektu. Najlepiej wprowadzić niskokaloryczne, częste ale niewielkie posiłki i uprawiać sport.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>