Wiele leków nasennych powoduje skutki uboczne takie, jak bóle głowy, bóle wątroby, nudności i otępienie. Można je jednak zastąpić w naturalny sposób - wiśniami, które również zapewniają spokojny sen - wynika z najnowszych badań.
Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wskazują, że skutecznym środkiem zastępczym mocnych leków nasennych może być sok z wiśni. Wypicie szklanki niesłodzonej esencji z tych owoców rano i wieczorem przyczynia się do widocznej poprawy komfortu snu.
Wiśnie zawierają wysoki poziom melatoniny, hormonu odpowiadającego za koordynację pracy zegara biologicznego, regulującego rytmy okołodobowe, w tym snu i czuwania. Badania wykazały, że sok z wiśni faktycznie wpływa na podniesienie tego hormonu w naszym organizmie - powiedział Philip Weeks, ekspert do spraw medycyny naturalnej z Northumbria University.
Potwierdza to eksperyment przeprowadzony na grupie badanych, którzy przed snem wypijali szklankę kwaśnego soku z wiśni. Ten prosty zabieg nie tylko wydłużał długość snu średnio o 25 minut, ale również poprawiał jego jakość.
To jednak nie jedyne korzystne właściwości wiśni. Owoce, na które mamy obecnie sezon zawierają cukry proste i pektyny, mangan i więcej kwasów owocowych, ale mniej jodu, wapnia i żelaza. Działają przy tym przeciwzapalnie, m.in. zapobiegają zapaleniu tętnic, czyli chronią przed chorobami układ krążenia.Trwają również badania nad antynowotworowych właściwościach wiśni.
Z kolei napar z suszonych kwiatów wiśni stosowany jest jako środek napotny w zapaleniu płuc oraz wspomagająco przy leczeniu zapalenia spojówek. Zaparzone z mniszkiem lekarskim, perzem, miętą i dziurawcem poprawiają przemianę materii, pomagają regulować poziom cukru we krwi i usuwają toksyny z organizmu.
Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>