Naukowcy nie mają dobrych informacji dla kobiet, które regularnie zażywają środki z ibuprofenem lub paracetamolem. Ogromne badanie przeprowadzone w 2009 roku, w którym panie określały ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych, wykazały aż ponad 10 tysięcy przypadków utraty słuchu. Uczeni brali pod uwagę także inne czynniki ryzyka, tj. problemy zdrowotne, waga ciała, niedobór witamin oraz ilość spożywanego alkoholu.

Reklama

To prospektywne badanie wykazało, że stosowanie ibuprofenu lub paracetamolu dwa lub więcej dni w ciągu tygodnia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem utraty słuchu u kobiet. A to zagrożenie wzrasta wraz ze wzrostem częstotliwości przyjmowania leków - zauważ autorka badań dr Sharon Curhan z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie.

Badania uwzględniło ponad 62 tysiące kobiet. Te panie, które przyjmowały leki przeciwbólowe dwa razy w tygodniu były aż o 13 procent bardziej zagrożone utratą słuchu w porównaniu do rówieśniczek, które nie zażywały takich leków.

British Medical Association szacuje, że przeciętny dorosły bierze w ciągu roku 373 tabletki przeciwbólowe, co odpowiada jednej tabletce dziennie. Więcej środków przeciwbólowych biorą kobiety - aż dwie trzecie z nich się do tego przyznaje; w porównaniu do 31 proc. mężczyzn zażywających takie leki.

Naukowcy nadal nie wiedzą, jaki jest związek pomiędzy wystąpieniem zaburzeń słuchu a zażywaniem leków przeciwbólowych.

Natomiast brytyjska agencja regulująca standardy leków i materiałów medycznych (MHRA) podaje, że ibuprofen oraz paracetamol to leki dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa i efektywności.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>