Naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii przeprowadzili trzyletnie badania nad zastosowaniem kofeiny w leczeniu ADHD. Są bardzo zadowoleni z pierwszych wyników. Okazuje się, że kawa poprawia koncentrację dzieci cierpiących na nadpobudliwość psychoruchową.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Wystarczą trzy filiżanki espresso, a tak naprawdę dawka kofeiny odpowiadająca takiej ilości napoju, by pokryć deficyty uwagi u maluchów z ADHD. Tak przynajmniej twierdzi dr Rodrigo Cunha, koordynator prac badawczych. Zdradził również, że jego zespół pracuje już nad lekami na bazie kofeiny dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.

Nowe leki na bazie kofeiny mają stanowić bezpieczniejszą alternatywę dla powszechnie stosowanych środków zawierających metylofenidat - substancję o działaniu uzależniającym.

Zarówno kofeina jak i metylofenidat mają działanie stymulujące. Pierwsza jednak nie jest środkiem uzależniającym. Stworzenie leku na bazie kofeiny może pozwolić wprowadzić na rynek nowy specyfik znacznie bardziej selektywny od dotychczasowych. Poza tym, nadal czekamy na ostateczne zakończenie badań klinicznych, które dadzą nam całkowitą gwarancję, że kofeina nie wpływa źle na organizm małych pacjentów - tłumaczy dr Rodrigo Cunha.

Reklama