Czereśnie to bogate źródło witamin z grupy B, witaminy A, C, K. Obfitują również w jod (mają go więcej niż ryby morskie!), potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk. Ostatnio odkryto w nich kwas elagowy, który chroni przed nowotworami. Świetnie działają na układ krwionośny, moczowy oraz zapobiegają chorobom reumatycznym.

Reklama

Dietetycy zalecają spożywanie czereśni w zastępstwie posiłku, np. jako danie obiadowe. A jeśli zdecydujesz się na trwającą 1-2 dni dietę składającą się wyłącznie z czereśni, oczyścisz jelita ze złogów oraz poprawisz kondycję żył i tętnic.

Choć czereśnie są bardzo słodkie, nie tuczą. Owoce zawierają łatwo przyswajalne węglowodany. A przy tym są małokaloryczne, bo 100 g czereśni to zaledwie 60 kcal.

Co ciekawe, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać prozdrowotne właściwości czereśni, tak naprawdę powinieneś jeść je w całości, tzn. razem z szypułką i pestkę. Z suszonych "ogonków" (zawierają sporą dawkę garbników, olejków lotnych, kwasów organicznych i taniny) robi się napary i herbatki, które są wykorzystywane do leczenia zapalenia oskrzeli i infekcji dróg moczowych, jak również w kuracji usuwania kamieni z nerek. W walce z kamicą nieocenione są także pestki - zmielone i wymieszane z alkoholem. Ale uwaga! pestki zawierają również trujące związki cyjanowe, które mogą powodować migreny.

Zobacz także: Sezon na truskawki trwa. Objadaj się nimi zdrowo >>>

Reklama