"Starość nie radość". Nie tylko zdrowie jest wyzwaniem

To popularne powiedzenie trafnie opisuje proces starzenia. Starość to proces nieuchronny, który wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi i ograniczeniami.

Wraz z wiekiem napotykamy wyzwania fizyczne i psychiczne, od problemów z poruszaniem się przez zaniki pamięci, wahania nastroju, zaburzenia mowy i spowolnienie ruchowe po problemy ze słuchem i pogorszenie wzroku. W tym czasie często ujawniają się lub postępują schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera lub demencja starcza.

Reklama

Dodatkowym, nieco nietypowym, aspektem procesu starzenia się, który zwraca uwagę, jest charakterystyczny zapach starszej osoby. Badania rzuciły światło na przyczynę tego słodkiego odoru wydzielanego przez osoby starsze i wykazały, że nie wynika on z zaniedbania czy braku odpowiedniej higieny.

Jak odkryto tajemnicę "zapachu staruszka"?

Przypomnij sobie wizyty w domu dziadków, gdzie często witał cię ten charakterystyczny, słodki aromat. Podobny zapach można wyczuć w różnych miejscach publicznych, takich jak sklepy, apteki czy autobusy, a szczególnie w domach opieki dla seniorów.

Zespół naukowców z Jokohamy, kierowany przez dra Shinichiro Haze, spróbował odpowiedzieć na pytanie skąd pochodzi. W badaniu z 2001 roku, które zostało opublikowane w "Journal of Investigative Dermatology", odkryli, że "zapach starości" jest spowodowany związkiem chemicznym — 2-nonenalem.

Uczestnicy badania w wieku 26-75 lat przez trzy noce nosili specjalne koszule zaprojektowane do "wyłapywania" zapachów ciała. Cząsteczki, które zostały na tkaninie koszuli, wyizolowano i skierowano do analizy.

Reklama

Badacze odkryli mieszankę chemikaliów, na którą wiek nie miał na zazwyczaj wpływu. Jedynym wyjątkiem był związek chemiczny określony jako 2-nonenal. Został znaleziony tylko na ubraniach noszonych przez ludzi w wieku 40+, a jego stężenie wzrastało wraz z wiekiem. Jest to proces naturalny i nieunikniony.

Czy możemy uniknąć "zapachu starości"?

Naukowcy z Jokohamy sugerują, że wybory dotyczące stylu życia odgrywają znaczącą rolę w pozbyciu się tego zapachu. Zbilansowana dieta, unikanie szkodliwych nawyków, takich jak picie alkoholu czy palenie, a także minimalizowanie stresu mogą złagodzić intensywność zapachu.

Starsze osoby mogą czuć się skrępowane wizytami gości ze względu na specyficzny zapach w ich mieszkaniach. Jak zatem można go usunąć? Zacznijmy od dokładnego wyczyszczenia wszystkich powierzchni, łącznie z wypraniem zasłon i dywanów, oraz zadbajmy o dobrą wentylację mieszkania.

Ponadto możemy podarować dziadkom lampkę zapachową lub elektryczny dyfuzor zapachowy np. z olejkami eterycznymi. Ważne jest zrozumienie, że zapach związany ze starzeniem się nie jest zależny od naszej woli i nie powinniśmy się go wstydzić.