Te czynniki wpływają na stres i niepokój

Stres ma druzgocący wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, nawet jeśli możemy o tym nie wiedzieć. Przewlekły ból głowy, problemy ze snem, złe samopoczucie, brak koncentracji w pracy - objawy stresu mogą wpływać na nasze ciało, myśli i uczucia oraz zachowanie.

Znajomość typowych objawów stresu może nam pomóc w radzeniu sobie z nimi. Napięcie czy presja, z którym nie możemy się uporać, mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar, otyłość i cukrzyca.

Reklama

Minimalizowanie w jak największym stopniu przewlekłego stresu w życiu codziennym może pomóc nam w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia. Długotrwały stres może zwiększać ryzyko innych schorzeń, np. chorób serca, zaburzeń lękowych i depresji, źle wpływa także na nasz mózg.

Pewne czynniki mogą wpływać na naszą podatność na stres. Należy do nich podatność genetyczna,
poziom wsparcia społecznego, sposób radzenia sobie z napięciem, typ osobowości, nasz zawód, status społeczno-ekonomiczny, dyskryminacja ze względu na rasę, płeć lub postrzeganą płeć, LBGTQIA+, traumy z dzieciństwa.

Jak sobie poradzić ze stresem? Metod nie brakuje

Gdy mamy trudny moment w życiu, warto poświęcić sobie trochę czasu i zadbać o siebie, sprawiając sobie trochę przyjemności. Przykłady czynności, które mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu to wyjście na spacer, kąpiel w wannie, zapalenie świec, czytanie dobrej książki, ćwiczenia fizyczne, medytacje i mindfullness, przygotowanie dobrego posiłku, rozciąganie przed snem, pójście na masaż, uprawianie hobby np. joga, jazda na rowerze, rolkach, taniec, malowanie itd.

Poświęcenie czasu dla siebie jest niezbędne, aby żyć zdrowo. Wysoki poziom napięcia wiąże się też z większym ryzykiem chorób psychosomatycznych i wypalenia zawodowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób narażonych na duży stres np. w pracy.

Reklama

Osoby, które dbają o siebie i swój dobrostan, zazwyczaj mają niższy poziom stresu i lepszą jakość życia. Dbanie o siebie nie musi być czasochłonne, kosztowne czy skomplikowane. Oznacza to po prostu zatroszczenie się o swoje dobre samopoczucie i szczęście.

Postaw na aromaterapię. Wycisza i poprawia sen

Stosowanie zapachów w celu poprawy nastroju nazywa się aromaterapią. Jest to terapia uzupełniająca, co oznacza, że nie zapewnia lekarstwa na choroby czy dolegliwości, ale może wspomagać konwencjonalne leczenie różnych schorzeń.

Wykazano, że pomaga zwalczać mdłości, bóle ciała oraz pobudzenie, stres i depresję. Aromaterapia może zmniejszyć lęk i poprawić jakość snu, który jest często problemem, gdy czujemy się zestresowani. Szczególnie uspokajająco może działać ekspozycja na określone zapachy za pośrednictwem świec lub olejków eterycznych.

Oto kilka przykładów relaksujących zapachów, które możemy rozpylać za pomocą świec czy dyfuzora: lawenda, róża, wetiwer, bergamotka, neroli, kadzidło, drzewo sandałowe, ylang-ylang, pomarańcza lub kwiat pomarańczy, mandarynka.