Moda na olejki eteryczne. Mają właściwości prozdrowotne

Obecnie na całym świecie rośnie trend kupowania produktów organicznych i naturalnych, które mają nam zapewnić lepsze zdrowe i samopoczucie. Jednym z często stosowanych produktów naturalnych są olejki eteryczne.

Produkty na bazie olejków eterycznych ekstrahuje się z kilku części rośliny, takich jak kwiaty, liście, korzenie i owoce, które zawierają różne substancje chemiczne, takie jak węglowodory, alkohol, aldehydy, estry, etery, ketony, tlenki, fenole i terpeny.

Reklama

Różne olejki eteryczne mają różny wpływ na ludzki układ nerwowy, na przykład potwierdzono relaksujące działanie olejku lawendowego, wpływ olejku jaśminowego i rozmarynowego na czujność oraz oddziaływanie olejku różanego i olejku z orchidei na mózg i funkcje poznawcze.

Mandarynka koi, wycisza i działa przeciwlękowo

Mandarynka (Citrus tangerina) to jeden z owoców cytrusowych, którego zapach rozpoznamy wszyscy. Jest tradycyjnie stosowany w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, a jego zadaniem jest uspokojenie umysłu, zrelaksowanie ciała i wywołanie senności.

Przygotowany z niego olejek mandarynkowy, w odróżnieniu od orzeźwiającego działania większości olejków cytrusowych, ma działanie uspokajające (zarówno przy stanach zapalnych jak i zaburzeniach nerwowych), łagodzi stres oraz działa przeciwlękowo. Jego składnik d-limonen sprawia, że olejek mandarynkowy działa przeciwzapalnie.

D- limonen jest głównym składnikiem olejku eterycznego z mandarynki. Wiele badań wykazało, że wpływa na reakcje ludzkiego mózgu i organizmu, w tym na wzrost skurczowego ciśnienia krwi, poziom czujności i bezsenność.

Reklama

Działa przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i pomaga na nudności

W jednym z badań oceniono działanie olejku eterycznego z mandarynki poprzez pomiar aktywności elektroencefalografii(EEG). Istnieje wiele metod rejestracji lub obrazowania mierzących wpływ bodźców na mózg, ale elektroencefalografia jest jedną z najpopularniejszych.

Wdychanie olejku o stężeniu progowym skutecznie zmniejszyło moc fal alfa i beta oraz zwiększyło moc fal theta, co podkreśla jego działanie uspokajające. Jednym ze skutków uspokajającego olejku mandarynkowego było zmniejszenie opóźnienia zasypiania.

Olejek eteryczny mandarynkowy wzmacnia też działanie układu odpornościowego organizmu i ma łagodne działanie przeciwskurczowe. Co więcej, zastosowany wraz z lawendą, imbirem oraz majerankiem w formie aromaterapii, był skuteczny również wleczeniu nudności.