Nasza osobowość zmienia się przez całe życie

Osobowość to część nas, która może wydawać się stabilna, ale zmiana osobowości jest normalną częścią życia. Ważne wydarzenia życiowe, w tym wydarzenia w związku, mogą zmieniać osobowość.

To, kim jesteśmy, jest bardziej oparte na relacjach, niż nam się wydaje. Zarówno małżeństwo, jak i rozwód zwiększają sumienność, z kolei posiadanie dziecka zmniejsza ekstrawersję.

Reklama

To wynik pracy, w której przeanalizowano ponad 40 badań z udziałem ponad 120 000 uczestników i przyjrzano się zmianom w cechach osobowości, takich jak: ekstrawersja (tj. gadatliwość, entuzjazm), otwartość na nowe doświadczenia, sumienność, neurotyczność (tj. niska stabilność emocjonalna) i ugodowość.

Jak ślub i dziecko zmieniają osobowość?

Wejście w nową relację romantyczną zwiększa sumienność. Analiza ujawniła, że rozpoczynając nowy związek, wraz ze wzrostem samoświadomości, ludzie często stają się bardziej sumienni. Być może chodzi o to, że teraz zwracają większą uwagę na potrzeby innych, bo mają partnera, o którego muszą się martwić.

Związek może też zmodyfikować już istniejące tendencje w naszej osobowości. Zawarcie związku małżeńskiego sprawia, że ludzie są mniej otwarci na nowe doświadczenia. Lubisz próbować nowych rzeczy i wychodzić ze swojej strefy komfortu? To może się zmienić po ślubie. Badanie wykazało, że małżeństwo prowadzi do mniejszej otwartości.

Być może dzieje się tak dlatego, że ludzie mają tendencję do zawierania małżeństw z osobami podobnymi do siebie, ustalenia wspólnych zasad i przyzwyczajeń, a takie fundamenty mogą bardziej wspierać tradycyjne podejście niż otwartość.

Reklama

Posiadanie dziecka z kolei zmniejsza ekstrawersję. Być może dzieje się tak dlatego, że ludzie mają nowe obowiązki rodzinne i skupiają się na tym, kierują bardziej do wewnątrz. Narodziny dziecka wydają się zmieniać osobowość poprzez zmniejszenie entuzjazmu i potrzeby kontaktów z innymi.

Osoby bardzo ekstrawertyczne często lubią przebywać w towarzystwie innych, gdy są zestresowane. Zmiana osobowości, gdy zostaną rodzicami, może tak wpłynąć na ich zachowanie, że mogą chcieć być sami i mieć własną przestrzeń, gdy przeżywają stres.

Rozwód przynosi też dobrą zmianę. Zwiększa sumienność

Wiele komedii romantycznych opiera się na założeniu, że rozwód powoduje same nieprzyjemności. Zaskakujące jest to, że koniec związku może mieć korzystny wpływ na osobowość ludzi, powodując wzrost sumienności.

Sumienność charakteryzuje się niezawodnością i troską o innych. Rozwód może zachęcić do nowych wzorców wspierania pożądanej cechy sumienności.

W badaniu brakuje wzorców omawiających zmiany w neurotyczności i ugodowości, ale dane nie potwierdziły związku między ważnymi wydarzeniami w związku a zmianami tych konkretnych cech osobowości.