Zawał serca. Kobiety częściej umierają

Charakterystyczny objaw zawału serca, objawiający się uczuciem, jakby na piersi siedział słoń, nie jest tak powszechny u kobiet, jak u mężczyzn. Wiele kobiet odczuwa ucisk w górnej części pleców, do tego ból szczęki i brak tchu. Mogą też odczuwać mdłości i zawroty głowy.

Reklama

Chociaż choroby serca są główną przyczyną zgonów obu płci, to kobiety częściej umierają po zawale serca niż mężczyźni.

Udar mózgu. Kobiety dopadają dodatkowe objawy

Jak podaje gov.pl, w Polsce, aż 94 tysiące kobiet umiera na choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej są to udary mózgu wywołane przez stres, niezdrową dietę (również otyłość), brak ruchu, nadciśnienie oraz cukrzycę.

Typowymi objawami udaru jest nagłe osłabienie po jednej stronie, utrata mowy i równowagi oraz dezorientacja. Ale kobiety często mają dodatkowe lub odmienne objawy: omdlenia, pobudzenie, halucynacje, wymioty, ból, czkawkę i drgawki. Kobiety też zazwyczaj mają większy problem z powrotem do zdrowia po udarze.

Stres. Kobiety gorzej sobie radzą z jego skutkami

Obie płcie odczuwają złość, rozdrażnienie i napięcie mięśni na skutek stresu. Jednak kobiety częściej niż mężczyźni mówią, że są zestresowane.

Dodatkowo częściej twierdzą, że stres powoduje u nich ból głowy, rozstrój żołądka lub sprawia, że mają ochotę płakać. Mężczyźni rzadziej niż kobiety odczuwają objawy fizyczne w okresach wzmożonego napięcia psychicznego.

Reklama

Trądzik. Hormony pogarszają problemy z cerą

Za trądzik często odpowiadają hormony. Ponieważ kobiety zmagają się z wahaniami hormonalnymi podczas menstruacji, w ciąży i w czasie menopauzy, są bardziej podatne na trądzik dorosłych niż mężczyźni.

Leczenie dolegliwości skórnych może się różnić w zależności od płci. Lekarze często przepisują kobietom leki kontrolujące hormony, np. antykoncepcyjne. Z kolei panowie częściej używają w tym celu kremów wcieranych w skórę.

Ból. Bardziej daje się we znaki kobietom i częściej jest przewlekły

Więcej kobiet cierpi na ból przewlekły, czylitaki, który utrzymuje się dłużej niż pół roku i wydaje się nie reagować na leczenie, niż mężczyźni. Ich ból również zwykle trwa dłużej i jest bardziej intensywny.

Lekarze wciąż próbują zrozumieć przyczynę tego zjawiska. Uważają, że przyczyną mogą być różnice w hormonach między płciami.

Osteoporoza częściej dotyczy kobiet

Kobiety są bardziej narażone na osteoporozę, więc u mężczyzn ten problem często jest pomijany.

To choroba, która dotyka układ szkieletowy człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek. W efekcie pojawia się znacznie wyższa podatność na złamania, które mogą pojawiać się nawet przy niewielkim obciążeniu.

Niesłusznie u panów się zapomina o problemie, bo jest tu pewien haczyk: mężczyźni, którzy cierpią na brak gęstości kości i łamią biodro, są dwa razy bardziej narażeni na śmierć niż kobiety z osteoporozą w takiej samej sytuacji.