Kobieta zaszła w ciążę w dwóch macicach. Urodziła bliźniaczki

W grudniu w szpitalu University of Alabama w Birmingham, w odstępie jednego dnia urodziła bliźniaki. Poród został wywołany w 39. tygodniu ciąży i przez cały jego czas kobieta była dokładnie monitorowana. Przydzielono jej dwie położne. Nie bez powodu - Kelsey Hatcher ma rzadką przypadłość - dwie macice i zaszła w ciążę w każdej z nich

Dziecko A, które dostało imię Roxi, urodziło się siłami natury wieczorem 19 grudnia. Gdy kobieta karmiła już piersią pierwsze dziecko, miała skurcze z Dzieckiem B. Prawie 10 godzin później Dziecko B, Rebel, przyszło na świat przez cesarskie cięcie – było to już 20 grudnia rano. Według lekarzy dziewczynki są technicznie bliźniaczkami, mimo że urodziły się w dwóch różnych łonach i w różnych dniach.

Reklama

- Myślę, że można bezpiecznie nazwać dziewczynki bliźniaczkami dwujajowymi Ostatecznie w jednym brzuchu znajdowało się dwoje dzieci jednocześnie. Po prostu miały różne mieszkania - – powiedział Richard O. Davis, profesor na Wydziale Medycyny Matczyno-Płodowej UAB i lekarz, który współprowadził ciążę Hatcher w rozmowie z CNN.

Miała większą szansę na wygraną w loterii

Jak często dochodzi do takiej sytuacji? Z badań wynika, że ryzyko takiej ciąży – kobiety z dwiema macicami noszącej dziecko w każdej z nich w tym samym czasie – w populacji ogólnej szacuje się na około 1 na 2 miliardy, chociaż nie można być tego pewnym w przypadku tak rzadkiego zjawiska.

Około 1 na 2000 kobiet rodzi się z taką przypadłością jak Kelsey. Niektóre kobiety z podwójną macicą mają tylko jedną działający narząd, drugi nie może utrzymać ciąży. Aby zaszła w ciążę w obu macicach jednocześnie, musiały zostać zapłodnione dwa jajeczka, po jednym w każdej macicy. Hatcher miała około siedem razy większe szanse na wygranie jackpota w loterii Powerball i około 131 tys. razy większe ryzyko, że trafi ją piorun.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w zeszłym roku w USA urodziło się około 3,6 miliona dzieci, ale tylko około 114 tys. z nich to bliźnięta. Na każde 200 żywych urodzeń rodzi się około trzech zestawów bliźniąt, a dwa z tych zestawów są dwujajowe - pochodzą z oddzielnych zapłodnionych komórek jajowych.

Reklama

Jak doszło do ciąży w dwóch organach? To efekt hiperowulacji

Ciąże kobiety z Alabamy odkryto podczas pierwszego badania USG, około ósmego tygodnia ciąży, gdy wykonujący je medyk szybko znalazł ciążę i powiedział jej, że wszystko wygląda w porządku. Jednak Hatcher przypomniała sobie, że jej anatomia jest nieco inna i poinformowała o swojej nietypowej budowie. Lekarz postanowił szybko rzucić okiem na drugą macicę, aby upewnić się, że wszystko wygląda dobrze. W drugiej macicy była druga ciąża.

Podobnie jak większość kobiet, Hatcher ma dwa jajniki, które uwalniają komórki jajowe. Jednak tu każdy z jej jajników zasila jedną macicę. Zazwyczaj jajniki na zmianę uwalniają komórki jajowe, wysyłając jedno do macicy w każdym cyklu, aby mieć szansę na zapłodnienie. Czasami jednak jajnik może uwolnić więcej niż jedno jajeczko podczas każdego cyklu. To zjawisko zwane jest hiperowulacją.