Kwas foliowy - nowe zalecenia

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników opublikowali zalecenia w zakresie suplementacji aktywnych folianów, a także choliny, witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu.

Największa zmiana dotyczy kwasu foliowego, należącego do grupy folianów. To substancja potrzebna każdemu, w szczególności o odpowiednią dawkę powinny zadbać kobiety w ciąży i planujące ciążę, ponieważ niedobory wiążą się z ryzykiem wad płodu.

Reklama

Jest jeszcze aktywny kwas foliowy. To inaczej kwas foliowy metylowany, kwas lewomefoliowy, metylofolian lub 5-metylotetrahydrofolian (5-MTHF). To forma naturalnie przyswajalna przez nasz organizm.

Syntetyczny kwas foliowy, czyli ten dostarczany w suplementach, w aktywną formą przekształcany jest w wątrobie, dlatego proces jego wchłaniania się wydłuża. Dodatkowo występująca u niektórych osób mutacja genu MTHFR ogranicza przekształcanie kwasu foliowego do aktywnej postaci. Stąd pomysł, aby pomyśleć raczej o suplementacji z udziałem jego aktywnej formy.

Zmiana stanowiska

Reklama

Ginekolodzy i położnicy wyjaśniają powody zmiany w rekomendacjach. Od roku 2000 coraz więcej badań wskazuje na możliwość zastąpienia kwasu foliowego formą aktywną 5-MTHF. "Naukowcy wskazują, że suplementacja naturalną postacią 5MTHF jest lepszą alternatywą niż kwas foliowy, szczególnie w krajach niestosujących programu wzbogacania żywności w foliany. Do takich krajów należy również Polska" - piszą.

Przez dziesięciolecia kwas foliowy był synonimem zdrowia reprodukcyjnego. Jednak może powodować ryzyko zdrowotne, dlatego trzeba rozważyć zamianę kwasu foliowego na 5-MTHF w preparatach prenatalnych.

Specjaliści wyjaśniają, że "w opracowaniu stanowiska uwzględniono najnowsze badania i stanowiska światowych towarzystw i grup eksperckich, analizowano aspekty żywieniowe i potrzeby polskiej populacji w zakresie suplementacji oraz uwzględnione zostały aspekty prawne i komunikacyjne obowiązujące w krajach UE."

Kwas foliowy - zalecenia ginekologów

Nowe zalecenia uwzględniają przyjmowanie suplementów z aktywną formą 5-MTHF przez kobiety przed ciążą, w ciąży i w okresie połogu. Jak wyglądają dokładnie?

  • W okresie okołokoncepcyjnym (trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i trzy po zapłodnieniu) zaleca się suplementację 400 µg 5-MTHF oraz 400 µg kwasu foliowego na dzień.
  • U kobiet w ciąży zaleca się suplementację 800 µg 5-MTHF na dzień.
  • U kobiet podczas laktacji zaleca się suplementację 800 µg 5-MTHF na dzień.

O czym jeszcze przypominają specjaliści?

  • W suplementacji kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w czasie laktacji można również stosować preparaty zawierających w swoim składzie zarówno aktywny folian, jak i syntetyczny kwas foliowy
  • U kobiet przygotowujących się do ciąży zaleca się suplementację folianami co najmniej 12 tygodni przed planowaną koncepcją
  • U kobiet z BMI powyżej 30 po oznaczeniu poziomu folianów poniżej 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg/dobę folianów w połączeniu z mio-inozytolem (1000 mg) maksymalnie do 12 tc.
  • U kobiet, które urodziły wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej, zaleca się suplementację 5 mg/dzień folianów.

PTGiP przypomina jednocześnie, że w przypadku kwasu foliowego górny bezpieczny poziom dziennego spożycia wynosi 1 mg/dzień.