Elektroniczna recepta działa już pięć lat
Elektroniczna recepta w Polsce to już standard od kilku lat. E-recepty zostały wprowadzone wraz z początkiem 2019 roku. Przez rok działał system przejściowy, elektroniczne recepty funkcjonowały równolegle z papierowymi. Od 8 stycznia 2020 r. recepty są wystawiane jedynie w formie elektronicznej.
E-recepta - w jakich państwach działa?
Elektroniczna recepta wystawiona przez lekarza w Polsce działa także w kilku krajach Europy. E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły to rozwiązanie, z czasem będą dołączać kolejne.
W tych krajach zrealizujesz e-receptę:
- Chorwacja,
- Finlandia,
- Estonia,
- Łotwa,
- Czechy,
- Grecja,
- Portugalia,
- Hiszpania (dotyczy to aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Galicji, Nawarry, Ceuty, Melili, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León, Kastylii-La Manchy, Murcji oraz Andaluzji)
E-recepta transgraniczna - jak uruchomić?
Aby móc realizować e-receptę za granicą, trzeba wcześniej wyrazić zgodę w Internetowym Koncie Pacjenta. W zakładce "Uprawnienia" trzeba zaznaczyć "Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą".
Jak wykupić leki? Znajdź w kraju wymienionym powyżej aptekę, która realizuje e-recepty transgraniczne. W aptece wraz z receptą pokaż dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, następnie farmaceuta da ci do przeczytania informację o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym przebywasz. Po potwierdzeniu, że zapoznałeś się z informacją, będziesz mógł wykupić leki.
E-recepta transgraniczna jest możliwa tylko przypadku dorosłych.
Jakie leki wykupisz za granicą?
Elektroniczna recepta pozwala na wykupienie za granicą produktów leczniczych gotowych, o kategorii dostępności "Rp" (wydawane z przepisu lekarza) lub "OTC" (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.
Jak informuje serwis pacjent.gov.pl, nie wykupisz:
- leków psychotropowych,
- środków odurzających,
- leków recepturowych,
- produktów leczniczych o kategorii dostępności "Rpz" (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania),
- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- wyrobów medycznych.
E-recepta transgraniczna - czy jest refundowana?
Recepta transgraniczna, elektroniczna, a także papierowa, jest pełnopłatna. O refundację można się zwrócić do NFZ po powrocie do kraju.
Informację, jak to zrobić znajdziesz na stronach NFZ.
Uwaga, nie ma możliwości częściowej realizacji recepty transgranicznej. Należy wykupić wszystkie przepisane leki w jednej aptece. Jeśli placówka nie ma wystarczającej liczby potrzebnego leku, nie będzie można później go dokupić, także po powrocie do Polski.