Najczęściej występującym złośliwym nowotworem trzustki jest gruczolakorak przewodowy. Jest to niezwykle niebezpieczny rodzaj raka, większość pacjentów, u których zostaje wykryty, nie żyje dłużej niż pięć lat po postawieniu diagnozy. Dlatego naukowcy dokładają starań, by znaleźć sposób na skuteczne zwalczanie gruczolakoraka przewodowego trzustki.

Reklama

Uczeni z londyńskiego Instytutu Francisa Cricka pod przewodnictwem Axela Behrensa przyjrzała się sposobowi, w jaki nowotwór ten się rozrasta, a dokładnie – pewnemu rodzajowi komórek odpowiedzialnych za ten proces, nazywanych nowotworowymi komórkami macierzystymi. O ich badaniach napisał serwis Knowridge.

Naukowcy znaleźli na powierzchni tych komórek specjalne białko określane jako CD9. Pojawia się ono przede wszystkim, kiedy guz nowotworowy zaczyna się rozrastać. Jest to charakterystyczny symptom, nie pozostawiający wątpliwości, że mamy do czynienia z rakiem w początkowym stadium. Jednocześnie, jak zaobserwowali brytyjscy uczeni, białko CD9 pomaga komórkom w rozwoju. Kiedy zmniejszyli ilość tego białka w guzach u myszek laboratoryjnych, nowotwory rosły wolniej i finalnie były mniejsze. Jeśli zaś ją zwiększali, guzy rozrastały się szybciej.

Badacze poszli tym tropem i odkryli ważną funkcję białka CD9. Okazało się, że pomaga ono w przyswajaniu glutaminy – aminokwasu, składnika odżywczego, dzięki któremu nowotwór rozwija się szybciej. Glutamina jest bowiem wartościowym pokarmem dla raka.

Zdaniem naukowców z Instytutu Francisa Cricka ich osiągnięcie to ogromny krok w onkologii, a manipulowanie ilością białka CD9 pozwoliłoby na kontrolowanie wzrostu guzów nowotworowych. Może nawet zagłodzenie ich na śmierć. Jest na to nadzieja.