Pacjentka jest już wolna od choroby, wyleczona i zdrowa – informuje BBC w piątek. W zdiagnozowaniu u niej nowotworu jelita grubego (okrężnicy) pomogła sztuczna inteligencja (AI).
75-letnia Jean Tyler wzięła udział w badaniu o nazwie Colo-Detect. W badaniu tym sztuczna inteligencja oznacza tkanki, które potencjalnie powinny zainteresować – jako podejrzane – lekarza wykonującego kolonoskopię. Chodziło o znalezienie takich niepokojących przypadków zmian, które mogłyby zostać przeoczone przez ludzkie oko.
Sztuczna inteligencja przeanalizowała wyniki kolonoskopii pani Tyler i wykryła w jej jelicie grubym kilka polipów oraz obszar prawdopodobnie zajęty przez komórki nowotworowe. Diagnoza okazała się trafna. Pacjentka przeszła operację i – jak podaje BBC – wyzdrowiała.
- Miałam fantastyczne wsparcie, to było niewiarygodne – powiedziała Jean Tyler, pytana o leczenie. Jak dodała, projekt badawczy z wykorzystaniem algorytmów AI, dzięki któremu zdiagnozowano u niej raka jelita grubego, oraz podobne programy angażujące sztuczną inteligencję "mogą znacznie poprawić sytuację wszystkich" pacjentów.
Profesor Colin Rees, gastroenterolog z Newcastle University, który prowadził ten program badawczy, ocenił, że sztuczna inteligencja prawdopodobnie stanie się głównym narzędziem używanym przez medycynę w nadchodzących latach.
Jak podaje BBC, rak jelita grubego w Wielkiej Brytanii jest drugim co do skali śmiertelności nowotworem, zabija średnio około 17 tysięcy osób rocznie.
W Polsce na raka okrężnicy umiera rocznie około 12-13 tysięcy osób. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia nowotwór jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji.