To nie jest jednostka chorobowa, a jedynie przypadłość z dość specyficznymi objawami. Smartfonowa szyja rozpoznawalna jest i identyfikowana głównie u osób, które nadużywają lub niewłaściwie używają smartfonu lub tabletu.

Skąd się bierze smartfonowa szyja?

Osoba korzystająca ze smartfona przeważnie trzyma go na wysokości brzucha, a głowę mocno pochyla do przodu, co mięśnie szyi odczuwają jako duży nacisk (nawet do 30 kg). Nacisk ten zmusza do wytężonej pracy mięśnie karku, co prowadzi do ich nadmiernego napięcia, podczas gdy mięśnie z przodu szyi nie pracują w ogóle i z czasem słabną. Przeważnie tworzy się wtedy nieestetyczny fałd skóry, podobny do drugiego podbródka. Brak równowagi w gorsecie mięśniowym wokół kręgosłupa szyjnego prowadzi do zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych. A przecież właśnie tędy przebiegają najważniejsze sploty nerwów, stanowiące informacyjną autostradę organizmu. Pozbawiony wsparcia mięśniowego kręgosłup może zareagować przepukliną dyskową, której następstwem będzie stan zapalny, ucisk i blokada wybranych włókien nerwowych, co może objawiać się w innych rejonach organizmu, np. drętwieniem rąk. Poza tym długotrwałe korzystanie ze smartfona może wywołać stan zapalny przy mięśniach prostowników kciuka lub zespół cieśni nadgarstka.

Reklama
Reklama

Objawy smartfonowej szyi

 • uciążliwe bóle głowy, karku i szyi,
 • bóle ramion i okolic międzyłopatkowych,
 • drętwienie rąk, bóle kciuka i nadgarstka,
 • zmęczenie i problemy zasypianiem,
 • kłopoty ze wzrokiem.

Jak zapobiegać smartfonowej szyi?

 • Prawidłowa postawa – głowa nie powinna być pochylona więcej niż 20 stopni.
 • Gdy pojawiają się dolegliwości bólowe, pomoże kąpiel z dodatkiem olejku rumiankowego lub lawendowego. Warto zrobić automasaż z wykorzystaniem olejków - pozwoli rozluźnić napięte mięśnie karku. Dobrze jest skorzystać z pomocy masażysty lub fizjoterapeuty. Odpowiednia manualna terapia, obejmująca masaż pleców i szyi, a także rozciąganie kończyn górnych pomoże zmniejszyć dolegliwości.
 • Ważna jest regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Pozwoli odpocząć oczom i zbudować mocniejsze mięśnie, które skuteczniej będą opierać się przeciążeniom.
 • Na silny ból karku doraźnie pomoże ćwiczenie rozciągające. Podnieś ręce do góry i wygnij ciało do tyłu, wyciągając ramiona jak najwyżej.

3 ćwiczenia wskazane przy smartfonowej szyi

 • W leżeniu na plecach wyprostuj sylwetkę, aby głowa, łopatki i pośladki dotykały podłoża. Ręce wyprostowane wzdłuż ciała – dociśnij na całej długości (w szczególności ramiona) do podłoża i przytrzymaj 10 sekund. Rozluźnij ręce i przenieś je wyprostowane nad głowę – niech utworzą linię prostą z resztą ciała. Ponownie dociśnij i przytrzymaj 10 sekund. Powtórz cykl 10 razy.
 • Stojąc tyłem tuż przy ścianie, wyprostuj sylwetkę, aby głowa, łopatki i pośladki dotykały ściany. Podnieś ręce zgięte w łokciach pod kątem prostym tak, aby ramiona utworzyły linię równoległą do podłoża. Dociśnij ręce mocno do ściany. Przytrzymaj 10 sekund i rozluźnij. Nie odrywaj głowy od ściany. Powtórz 10 razy.
 • Stój prosto lub usiądź z wyprostowanymi plecami. Najpierw zrób delikatne krążenie głową raz w jedną, raz w drugą stronę. Przechyl głowę maksymalnie do tyłu. Przytrzymaj 5 sekund i rozluźnij. Obróć wyprostowaną głowę do lewego barku, sięgając brodą maksymalnie daleko (nie przechylaj głowy). Przytrzymaj 5 sekund i rozluźnij. Obróć wyprostowaną głowę do prawego barku i powtórz ćwiczenie. Wykonaj 5 razy.