Główny Inspektorat Farmaceutyczny cyklicznie publikuje "zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych", na podstawie danych z aptek, hurtowni oraz firm farmaceutycznych.

Wzrost sprzedaży antybiotyków

Najnowszy komunikat mówi o "wzroście liczby przepisanych recept na antybiotyki w postaciach dla dorosłych oraz opakowań zawierających substancję czynną cefuroximum w postaci pediatrycznej".

Reklama
Reklama

GIF informuje też, że dostępność produktów zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum w formie pediatrycznej uległa poprawie dzięki dostawie produktu w postaci zawiesiny doustnej w dawce 750 000 j.m./5 ml w butelce o pojemności 150 ml. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował dostawę ww. produktu o pojemności 60 ml pod koniec listopada 2023 r.

W najbliższych dniach powinien się pojawić produkt leczniczy Polcylin (phenoxymetylopenicillinum potassium) w postaci pediatrycznej, który zasili portfolio fenoksymetylopenicylin w Polsce.

Leki na cukrzycę i otyłość - utrudniona dostępność

Utrzymuje się utrudniona dostępność produktów leków przeciwcukrzycowych zawierających semaglutidum, w szczególności najpopularniejszego leku w dawce 1 mg - informuje GIF. Cykliczne dostawy nie pokrywają zapotrzebowania, a poziom realizacji recept utrzymuje się na poziomie poniżej 60 proc. Lepsza sytuacja jest w przypadku produktów w dawce 0,25 mg oraz w dawce 0,5 mg, na które zapotrzebowanie jest niższe (realizacja recept około 64 - 69 proc.).

Reklama

Podobne utrudnienia w dostępności dotyczą produktów zawierających liraglutydum. Produkty są na bieżąco dostarczane na rynek, jednak podaż nie jest w stanie pokryć zwiększonego zapotrzebowania.

Semaglutyd i iraglutyd to substancje czynne zawarte w lekach przepisywanych również przy leczeniu otyłości.

Niedobory leków na serce

GIF informuje także o tymczasowych niedoborach produktów zawierających isosorbidi mononitras w dawce 20 mg, w postaci tabletek powlekanych, 60 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu oraz 100 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Przerwy w dostawach potrwają do stycznia 2024 r.

Leki zawierające isosorbidi mononitras stosowane są długotrwałym leczeniu dławicy piersiowej i zapobieganiu jej napadom. Dławica jest objawem choroby niedokrwiennej serca.