Zimne dłonie i stopy. Najczęstsze przyczyny

Przyczyn zimnych dłoni i stóp może być wiele, i nie zawsze oznaczają obecność poważnej choroby. Niektórzy mierzą się z tą dolegliwością tylko podczas chłodniejszych dni, a inni przez cały rok. Kiedy na zewnątrz jest zimno, nasz organizm jest bardziej podatny na wychłodzenie, dlatego też dłonie i stopy szybko tracą ciepło, bo nasz organizm skupia się na utrzymaniu ciepła w narządach wewnętrznych. Czynnikiem, który może zwiększyć ryzyko wychłodzenia, jest nieodpowiedni ubiór, brak rękawiczek albo niewłaściwe obuwie.

Słaby przepływ krwi i leki

Reklama

Zimne dłonie i stopy mogą być spowodowane "odcięciem" przepływu krwi do kończyn. Przyczynami mogą być np. zbyt ciasny ściągacz w skarpetkach lub za ciasno zapięta bransoletka. Słaba cyrkulacja krwi może być też spowodowana brakiem aktywności fizycznej, stresem, paleniem papierosów lub przyjmowaniem niektórych leków – beta blokerów, cytostatyków, środków antykoncepcyjnych, leków przeciwmigrenowych i obniżających ciśnienie krwi. Zimne dłonie i stopy mogą wskazywać też na to, że mamy niedobór witaminy B12.

Reklama

Zimne dłonie i stopy. Czy to choroba?

Poważniejsza sytuacja jest, kiedy zimne dłonie i stopy mamy latem podczas upalnych dni. Marznące dłonie i stopy niezależnie od pogody mogą być przyczyną chorób kardiologicznych, chorób związanych z zaburzeniami krzepnięcia lub układu krwiotwórczego. Również cukrzyca, neuropatie, niedoczynność tarczycy, choroby metaboliczne, choroby infekcyjne, choroby tkanki łącznej, zespoły uciskowe nerwów i naczyń, choroby nerek i choroby autoimmunologiczne mogą być źródłem problemu.

Warto dodać, że zimne dłonie i stopy w przypadku stanów chorobowych nie są jedynym objawem, dlatego należy zwracać uwagę również na inne niepokojące dolegliwości i skonsultować się z lekarzem.

Jak rozgrzać stopy i dłonie domowymi sposobami?

Ukrwienie dłoni i stóp możemy poprawićprzez prawidłowy sposób odżywiania, odpowiednie nawodnienie, odpoczynek i sen. W ciągu dnia dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń pobudzających krążenie, np. poruszać nogami i rękami. Zamiast tego sprawdzi się też szczotkowanie lub użycie specjalnego rollera.

Do codziennej diety można dodać rozgrzewające przyprawy – takie jak cynamon, imbir, pieprz oraz pić napoje z dodatkiem soku malinowego albo ziołowe napary. Wychodząc na zewnątrz, nie zapominajmy o założeniu ciepłych rękawiczek, skarpet i butów. Z kolei po powrocie do domu pomocne będą rozgrzewające kąpiele z olejkami eterycznymi z rozmarynu, pomarańczy, imbiru lub lawendy. Stopy i dłonie można rozgrzać smarując je żelem lub maścią rozgrzewającą a także stosując termofor.