Pandemia znacznie pogorszyła kondycję psychiczną
Badanie przeprowadzone wśród Brytyjczyków mających 50 lat i więcej wykazało, że pandemia koronawirusa i jej takie elementy, jak lockdown, spowodowała "szybkie" i "trwałe" pogorszenie zdrowia mózgu. Ta niekorzystna zmiana była niezależna od tego, czy ktoś przeszedł COVID-19 czy nie.
W badaniu o nazwie PROTECT, opublikowanym w "The Lancet Healthy Longevity", wzięło udział ponad 3 tys. osób. Eksperci przeanalizowali kondycję psychiczną 50-latków przed pandemią oraz w dwóch jej pierwszych latach. Uczestnicy wypełniali coroczne kwestionariusze i testy poznawcze mające sprawdzić zmiany związane z pamięcią i innymi funkcjami mózgu.
Autorzy analizy zauważyli, że tempo spadku funkcji poznawczych było bardzo duże w pierwszym roku pandemii, kiedy pojawiły się poważne obostrzenia związane z koronawirusem. Problemy z pamięcią powiększały się także w drugim roku pandemii. Największe pogorszenie funkcji poznawczych i pamięci dotyczyło osób, które jeszcze przed wybuchem pandemii miały łagodne problemy w tych obszarach.
Wpływ pandemii był "katastrofalny
Zdaniem badaczy konieczność radzenia sobie ze strachem, problemami i niepewnością związaną z COVID-19 mógł mieć "rzeczywisty i trwały wpływ” na zdrowie mózgu. Te zmiany mogły być powodowane stresem, izolacją i zwiększonym spożyciem alkoholu.
- Nasze ustalenia pozwalają sądzić, że lockdown i inne ograniczenia, których doświadczyliśmy podczas pandemii, miały realny i trwały wpływ na zdrowie mózgu osób mających 50 lat i więcej, nawet po zakończeniu największych ograniczeń - powiedziała główna autorka badań, prof. Anne Corbett z Uniwersytetu w Exeter. - To z kolei nasuwa ważne pytanie, czy u osób wykazujących pogorszenie funkcji poznawczych występuje większe ryzyko demencji - dodała.
Dr Dorina Cadar, ekspertka ds. demencji z Brighton and Sussex Medical School, stwierdziła, że wpływ pandemii na kondycję psychiczną całej populacji był "katastrofalny". - Wciąż bardzo wiele długoterminowych konsekwencji zarówno samego COVID-19, jak wszelkich ograniczeń wdrażanych na całym świecie nie zostało jeszcze rozpoznanych – powiedziała. Zaznaczyła, że choć może nie istnieje związek przyczynowo-skutkowy, to jednak wiele elementów pandemii, jak choćby izolacja społeczna, mają fatalny wpływ na zdrowie mózgu.
Na kondycję naszego mózgu duży wpływ mają geny, ale także czynniki zdrowotne i te związane ze stylem życia. Dlatego, jak podkreślają eksperci, trzeba odpowiednio wcześnie zacząć dbać o mózg, aby odsunąć widmo demencji. Elementy profilaktyki związanej ze zdrowiem psychicznym, to m.in. zdrowe serce, utrzymywanie kontaktów, regularny trening mózgu czy ciągłe przyswajanie wiedzy.
W mediach od początku wieku. Pisał na różne tematy (od sportu po film), ale od kilku lat zajmuje się tym najważniejszym, czyli zdrowiem. Lubi wszelkie liczby, pracować na podstawie weryfikowalnych danych, zwłaszcza dotyczących zjawisk chorobowych. W dziennik.pl od września 2023 roku. Zdobywca III (za rok 2021) i IV (za rok 2022) nagrody w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku" w kategorii Internet. Prywatnie lubi rzeczy na literę k – koty (ma cztery), kuchnię, kino, książki i kawę.