- Jak wygląda zapalenie oskrzeli? Zakażenie drogą kropelkową
- Zapalenie oskrzeli. Pierwsze objawy
- Czy zapalenie oskrzeli da się leczyć w domu?
- Kiedy udać się do lekarza?
- Zapalenie oskrzeli. Niebezpieczne powikłania
Pierwsze dni jesieni wraz z niższymi temperaturami przyniosły ryzyko typowo sezonowych schorzeń. Jednym z nich jest zapalenie oskrzeli. Początkowe objawy – przypominające zazwyczaj sezonowe przeziębienie – mogą być na tyle łagodne, że często rezygnujemy z konsultacji lekarskiej. Jak się okazuje – niesłusznie. Późno zdiagnozowane lub nieleczone schorzenia oskrzeli to prosta droga m.in. do przewlekłych chorób układu oddechowego.
Jak wygląda zapalenie oskrzeli? Zakażenie drogą kropelkową
Zapalenie oskrzeli jest chorobą zakaźną, a za chorobę odpowiadają zazwyczaj koronawirusy i wirusy grypy (w rzadkich przypadkach – bakterie). Zakażenie odbywa się drogą kropelkową. Wystarczy krótki bezpośredni lub pośredni kontakt z chorym – w szkole, pracy, dużym skupisku ludzi. Warto odróżnić tzw. ostre zapalenie oskrzeli od przewlekłego.Pierwszy typ choroby – wywołany najczęściej przez wirusy – trwa ok. 3 tygodnie. Przewlekłe zapalenie oskrzeli trwa nawet do 8 tygodni i jest zazwyczaj skutkiem kontaktu ze szkodliwym czynnikiem (tytoń, toksyczne pyły, zanieczyszczenie powietrza).
Zapalenie oskrzeli. Pierwsze objawy
Męczący, uciążliwy kaszel jest najbardziej charakterystycznym objawem procesu zapalnego w oskrzelach. Kaszel może być suchy, świszczący, a w kolejnej fazie choroby – mokry, wymagający odpluwania gromadzącej się wydzieliny. Chory czuje się zazwyczaj osłabiony, a objawy przypominają początki przeziębienia lub grypy.
Kaszlowi może towarzyszyć również:
- odkrztuszanie śluzowej wydzieliny,
- ból klatki piersiowej,
- ból głowy,
- ogólne bóle mięśni i stawów,
- ogólne poczucie osłabienia i „rozbicia”,
- u dzieci – wymioty spowodowane odruchem kaszlu,
- gorączka.
Czy zapalenie oskrzeli da się leczyć w domu?
Pierwsze, łagodne symptomy choroby można leczyć objawowo stosując m.in. leki przeciwgorączkowe, leki przeciwbólowe, syropy na kaszel (suchy, mokry) i powszechnie dostępne preparaty ułatwiające odksztuszanie wydzieliny. Zaleca się standardowe działania profilaktyczne – podobnie jak w przypadku sezonowych przeziębień. Warto wygrzewać organizm i zadbać o higienę snu.
Kiedy udać się do lekarza?
Łagodne objawy zapalenia oskrzeli ustępują zazwyczaj po tygodniu, kaszel może utrzymać się dłużej. Szybka diagnoza lekarska jest zawsze zalecana przy objawach pogarszających się lub przewlekłych. Wskazaniem do szybkiego kontaktu ze specjalistą jest m.in.: wysoka gorączka, ból płuc, duszności, silny kaszel, pojawienie się zabarwionej plwociny, silne osłabienie organizmu. Diagnozę należy również wziąć pod uwagę przy łagodnych, ale powtarzających się epizodach chorobowych. Diagnostyka polega zazwyczaj na osłuchaniu klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach na wykonaniu radiogramu.
Zapalenie oskrzeli. Niebezpieczne powikłania
Jednym z plusów szybkiej diagnozy schorzeń układu oddechowego jest uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych powikłań. Do najgroźniejszych należy odoskrzelowe zapalenie płuc. Nieleczone schorzenia oskrzeli mogą wiązać się z długotrwałym kaszlem, osłabieniem organizmu i objawami duszności.
Choroby oskrzeli. Podstawowa profilaktyka
Zapalenie oskrzeli jest chorobą zakaźną. O ile to możliwe, należy ograniczać lub unikać kontaktu z chorym. Podstawowe zalecenia profilaktyczne dotyczą standardowych zasad higieny – częste mycie dłoni, dezynfekcja często dotykanych powierzchni, prowadzenie zdrowego trybu życia. Zalecana jest również rezygnacja z palenia papierosów – głównego czynnika, który podnosi ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli i płuc.
Uwaga! Artykuł ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Jeżeli którykolwiek objaw cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.