Dieta paleo - inspirowana tym, co jedli nasi przodkowie zyskała spore uznanie dietetyków, sportowców i lekarzy. Ciekawe jak specjaliści zareagują na trening paleolityczny, który w celu poprawy sylwetki sięga do umiejętności, które posiadali jaskiniowcy.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Pomysłodawcą takiej formy sportu jest Erwan Le Corre, które stworzył cały system ćwiczeń nazwany MoveNat.

Przychodząc na taki trening na próżno można oczekiwać bezrefleksyjnego podnoszenia ciężarów, czy monotonnych przysiadów, bardziej na miejscu będzie czołganie się po ziemi, a nawet wspinanie po drzewach.

Jeśli myślisz o treningu jak o czymś, co jest naturalne, automatycznie przywodzi to na myśl kontakt z naturą. Idź do parku, ruszaj się w sposób, który jest naturalny dla ciebie. Zacznij odkrywać swoje możliwości. Przestań spędzać tyle czasu w sieci, próbując nawiązać znajomości i zdobyć przyjaciół, zacznij się socjalizować z prawdziwymi ludźmi, w prawdziwym świecie - zachęca Erwan Le Corre.

Reklama

Trening paleo opiera się na sekwencji ruchów i umiejętności tj. wspinaczka, bieganie, pływanie, podnoszenie ciężarów, które jaskiniowcom pozwalały przetrwać. Dzięki wykorzystaniu tych wszystkich umiejętności trening paleo w sposób kompleksowy rozwija wszystkie partie mięśni, kształtując przy tym sylwetkę.

Reklama

Trening można w naturalny sposób połączyć z dietą paleo, które zasady opisał w książce o tym samym tytule dr Lorena Cordaina. Wyjątkowość diety przodków polega na tym, że nie wymyślił jej żaden śmiertelnik. Do diety tej gatunek ludzki jest przystosowany genetycznie - twierdzi doktor Cordain.

To sposób odżywiania naszych przodków, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Nie skomplikowały go jeszcze wtedy rolnictwo, hodowla zwierząt, technologia i metody przetwarzania żywności. Tak jak wówczas, tak i dzisiaj najlepszym zdrowiem cieszymy się, gdy jemy chude mięso, owoce morza, świeże owoce i warzywa - kosztem zbóż, nabiału, rafinowanego cukru, rafinowanych olejów i przetworzonej żywności - przekonuje autor książki.

Obaj panowie zachęcają do bliższego poznania natury i korzystania z jej dobrodziejstw.