Na cichą depresję cierpi coraz więcej osób. Jest ona bardziej niebezpieczna od zdiagnozowanej depresji, ponieważ jej objawy są tłumione. Jakie sygnały w zachowaniu świadczą o ukrytej depresji?
Co to jest cicha depresja?
Depresja to choroba, która objawia się obniżeniem nastroju (m.in. przewlekłym poczuciem smutku, apatią i poczuciem pustki). Często towarzyszą jej brak radości (anhedonia), brak energii (anergia), poczucie winy i negatywna ocena na swój temat.
Zdarza się, że osoby chorujące na depresję ukrywają swoje problemy i maskują je innymi zachowaniami, takimi jak np. oddawanie się pracy czy zaniedbywanie diety. Wówczas możemy mówić o cichej depresji.
Cicha depresja bywa nazywana również "uśmiechniętą depresją". Osoby nią dotknięte wydają się być zadowolone ze swojego życia, a nawet szczęśliwe i spełnione. W rzeczywistości jednak mogą bardzo cierpieć. Co więcej, niektóre osoby dotknięte cichą depresją mogą nawet nie zdawać sobie z niej sprawy. Nie zaniedbują obowiązków domowych ani zawodowych i zdają się funkcjonować tak jak osoby, które nie cierpią na to schorzenie.
Jakie sygnały w zachowaniu świadczą o ukrytej depresji?
Cicha depresja może być trudna do dostrzeżenia i zdiagnozowania. Z tego względu niezwykle ważna jest świadomość objawów cichej depresji i niebagatelizowanie ich. Jak rozpoznać cichą depresję?
- Maskowanie uczuć
Czy można się śmiać i mieć depresję? W przypadku cichej depresji jest to możliwe. Osoba nią dotknięta może starać się ukrywać swoje emocje i udawać, że wszystko jest w porządku. Może sprawiać wrażenie zadowolonej ze swojego życia, a nawet szczęśliwej.
- Funkcjonowanie pozorne
Mimo odczuwania smutku czy apatii osoba z cichą depresją może nadal wykonywać swoje codzienne obowiązki, a nawet osiągać sukcesy zawodowe.
- Wycofywanie się z życia społecznego, rezygnacja z zajęć i pasji
Osoby cierpiące na ukrytą depresję mogą stopniowo wycofywać się z życia społecznego i rezygnować z pewnych czynności i zajęć. Mogą także rezygnować ze swojego hobby. Z czasem mogą zostać dotknięte izolacją społeczną. Mogą bowiem unikać społeczności, chowając się przed innymi i ograniczając kontakt z bliskimi.
- Problemy ze snem
Wiele osób z cichą depresją ma kłopoty ze snem. Mogą objawiać się one bezsennością, trudnościami w zasypianiu czy częstym wybudzaniem się w nocy.
- Odczuwanie przewlekłego zmęczenia, brak energii i motywacji
Osoby cierpiące na cichą depresję, choć na zewnątrz mogą działać podobnie jak inni, w środku mogą odczuwać chroniczne zmęczenie, brak energii i motywacji. Zmęczenie, brak energii i ospałość to jedne z głównych objawów depresji wywołane najczęściej uczuciem beznadziejności, lęku i niepokoju.
- Zaniedbania żywieniowe i wpadanie w nałogi
Objadanie się lub pomijanie posiłków to częsty objaw depresji. Z tego względu spożywanie zbyt dużych lub zbyt małych ilości jedzenia i inne zaburzenia odżywiania, takie jak np. "uzależnienie" od słodyczy mogą świadczyć o depresji.
- Pracoholizm
Osoby z cichą depresją mogą posługiwać się pracą do ukrywania swoich emocji i problemów. Praca może stanowić dla nich ucieczkę. Wobec tego mogą w niej spędzać więcej czasu niż zazwyczaj.
Artykuł ma charakter informacyjny. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów zalecana jest wizyta u lekarza.